19 lutego 2025

Najczęstsze mity o faktoringu – czy naprawdę jest taki drogi?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Ponad 27 tys. przedsiębiorstw skorzystało z usług firm faktoringowych zrzeszonych w PZF (Polskim Związku Faktorów) w 2024 roku. To oznacza wzrost popularności faktoringu o 3 p.p. w porównaniu z poprzednim rokiem. Niestety, przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z finansowania faktur z odroczonym terminem płatności, mogą wierzyć w mity odnoszące się do dostępności, kosztów czy zakresu usług faktoringowych. Sprawdź, jakie są fakty.

Mit nr 1 – faktoring to finansowanie wyłącznie faktur sprzedażowych

Na czym polega faktoring? Tradycyjny faktoring to usługa finansowania faktur sprzedażowych z odroczonym terminem płatności, które przedsiębiorca wystawia dla odbiorców towarów i usług. Klient (faktorant) dokonuje cesji wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej (faktora), aby otrzymać zaliczkę, czyli od 70 proc. do 100 proc. wartości faktury. Kontrahent faktoranta opłaca fakturę w wyznaczonym terminie, przelewając środki albo na konto przedsiębiorcy, albo na konto faktora w zależności od rodzaju usługi.

Ponadto firmy mogą się wspierać faktoringiem odwróconym, który polega na finansowaniu faktur kosztowych, czyli wystawianych za zakupy firmowe, np. półproduktów, oprogramowania czy sprzętów. W tym wariancie firma faktoringowa opłaca niemal natychmiast fakturę wystawioną przez dostawcę klienta, a przedsiębiorca rozlicza się z faktorem w późniejszym terminie. Faktoring odwrotny wpływa pozytywnie na relacje biznesowe i pozwala na skorzystanie ze skonta, czyli rabatu udzielanego za szybką płatność.

Mit nr 2 – faktoring jest drogi

Koszt faktoringu jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wartości i liczby faktur, okresu finansowania oraz polityki danego faktora. Zanim podpiszesz długoterminową umowę lub zlecisz wykup wierzytelności z jednej faktury, sprawdź tabelę opłat i prowizji. Dzienny koszt finansowania faktur w eFaktor może wynieść zaledwie 0,0333 proc. wartości wykupionej wierzytelności. To sprawia, że przedsiębiorca ponosi niewielki wydatek w porównaniu z kosztami generowanymi przez utratę płynności finansowej.

Pamiętaj, że zatory płatnicze wywołane brakiem płatności ze strony kontrahentów przyczyniają się nie tylko do naliczania odsetek za zwłokę, ale także do pogorszenia relacji biznesowych, negatywnych wpisów w biurach informacji gospodarczej i złych opinii w branżowym środowisku. W efekcie trudniej zdobywać partnerów biznesowych oraz negocjować intratne warunki umów handlowych. Ponadto problemy finansowe przedsiębiorstwa mogą się odbijać na pracownikach pozbawionych podwyżek i premii, a nawet poszkodowanych wskutek wypłaty wynagrodzeń po terminie.

Co istotne, faktoring pełny (bez regresu) przenosi odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność kontrahenta na firmę faktoringową. Dzięki faktoringowi pełnemu przedsiębiorca nie musi ani zwracać zaliczki w przypadku nieopłaconej faktury, ani poświęcać czasu na administrowanie wierzytelnością.

Pamiętaj również, że koszty faktoringu można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, co pozwala na obniżenie podatków.

Mit nr 3 – tylko duże firmy korzystają z faktoringu

Czy wiesz, że nie musisz zarabiać setek tysięcy złotych miesięcznie, aby skorzystać z usług faktoringowych? Firmy z sektora MŚP, w tym mikroprzedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, mogą sporadycznie zlecać wykup wierzytelności opiewających na zaledwie kilkaset złotych. To możliwe dzięki usłudze finansowania pojedynczych faktur, która nie zobowiązuje klientów do podpisywania długoterminowych umów z faktorami. Faktoring sprawia, że mikro- i małe firmy nie narażają swojej płynności finansowej, współpracując z większymi przedsiębiorcami, którzy mogą narzucać podwykonawcom długie terminy płatności.

Co więcej, nawet jeśli zdecydujesz się na faktoring w modelu abonamentowym i podpiszesz długoterminową umowę, to zachowasz swobodę w wyborze faktur do sfinansowania. Główna różnica tkwi w opłatach. Kiedy finansujesz pojedyncze faktury, ponosisz koszty związane wyłącznie z wykupem danej wierzytelności. Faktor nie nalicza żadnych opłat podczas przerw w korzystaniu z usługi. Model abonamentowy zobowiązuje Cię do płacenia za utrzymywanie comiesięcznego limitu, w ramach którego możesz zgłaszać faktury do wykupu. Niemniej abonament może zapewnić Ci niższy dzienny koszt finansowania w porównaniu z jednorazowym sprzedawaniem wierzytelności.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu