Ponad 27 tys. przedsiÄ™biorstw skorzystaÅ‚o z usÅ‚ug firm faktoringowych zrzeszonych w PZF (Polskim ZwiÄ…zku Faktorów) w 2024 roku. To oznacza wzrost popularnoÅ›ci faktoringu o 3 p.p. w porównaniu z poprzednim rokiem. Niestety, przedsiÄ™biorcy, którzy nie korzystajÄ… z finansowania faktur z odroczonym terminem pÅ‚atnoÅ›ci, mogÄ… wierzyć w mity odnoszÄ…ce siÄ™ do dostÄ™pnoÅ›ci, kosztów czy zakresu usÅ‚ug […]
Ponad 27 tys. przedsiębiorstw skorzystało z usług firm faktoringowych zrzeszonych w PZF (Polskim Związku Faktorów) w 2024 roku. To oznacza wzrost popularności faktoringu o 3 p.p. w porównaniu z poprzednim rokiem. Niestety, przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z finansowania faktur z odroczonym terminem płatności, mogą wierzyć w mity odnoszące się do dostępności, kosztów czy zakresu usług faktoringowych. Sprawdź, jakie są fakty.
Mit nr 1 – faktoring to finansowanie wyłącznie faktur sprzedażowych
Na czym polega faktoring? Tradycyjny faktoring to usługa finansowania faktur sprzedażowych z odroczonym terminem płatności, które przedsiębiorca wystawia dla odbiorców towarów i usług. Klient (faktorant) dokonuje cesji wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej (faktora), aby otrzymać zaliczkę, czyli od 70 proc. do 100 proc. wartości faktury. Kontrahent faktoranta opłaca fakturę w wyznaczonym terminie, przelewając środki albo na konto przedsiębiorcy, albo na konto faktora w zależności od rodzaju usługi.
Ponadto firmy mogą się wspierać faktoringiem odwróconym, który polega na finansowaniu faktur kosztowych, czyli wystawianych za zakupy firmowe, np. półproduktów, oprogramowania czy sprzętów. W tym wariancie firma faktoringowa opłaca niemal natychmiast fakturę wystawioną przez dostawcę klienta, a przedsiębiorca rozlicza się z faktorem w późniejszym terminie. Faktoring odwrotny wpływa pozytywnie na relacje biznesowe i pozwala na skorzystanie ze skonta, czyli rabatu udzielanego za szybką płatność.
Mit nr 2 – faktoring jest drogi
Koszt faktoringu jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wartości i liczby faktur, okresu finansowania oraz polityki danego faktora. Zanim podpiszesz długoterminową umowę lub zlecisz wykup wierzytelności z jednej faktury, sprawdź tabelę opłat i prowizji. Dzienny koszt finansowania faktur w eFaktor może wynieść zaledwie 0,0333 proc. wartości wykupionej wierzytelności. To sprawia, że przedsiębiorca ponosi niewielki wydatek w porównaniu z kosztami generowanymi przez utratę płynności finansowej.
PamiÄ...