12 września 2023, aktualizacja: 29 stycznia 2024

Konto dla młodych. Konto dla dziecka. Na co zwracać uwagę przy wyborze rachunku osobistego dla dzieci?

7 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Konto dla młodych to  specjalnie zaprojektowane konta, które są przeznaczone dla osób niepełnoletnich. Takie konta służą przede wszystkim w rozwijaniu zdrowych nawyków finansowych u dzieci, zapewniając dla nich bezpieczne miejsce do gromadzenia i zarządzania środkami. Konta dla dzieci mogą być regularnie zasilane środkami przez rodziców, na przykład pieniędzmi z 500+ (za niedługo 800+), co pomaga budować oszczędności od najmłodszych lat. Rozważasz założenie takiego konta? Koniecznie przeczytaj nasz tekst i poznaj najważniejsze informacje!

Czym jest rachunek dla dziecka?

Rachunek dla dziecka to w większości przypadków rodzaj konto oszczędnościowego, który jest przeznaczony dla niepełnoletnich. Takie konto jest pod kontrolą rodziców lub opiekunów dziecka i służy do gromadzenia środków na przyszłość dziecka.  

Dla dzieci powyżej 13 roku życia rodzice mogą zakładać konta przypominające tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR). Jednak rachunki dla dzieci, różnią się od klasycznego konta osobistego:

  • Ograniczenia wiekowe: Rachunki dla dzieci są dostępne dla osób niepełnoletnich, które nie mają skończonych 18 lat.
  • Zarządzanie przez rodziców: Rodzice lub opiekunowie dziecka monitorują transakcje dokonywane za pośrednictwem konta.
  • Edukacja finansowa: Ważnym elementem takich kont dla dzieci jest aspekt edukacyjny. Takie rachunki często służą zapoznaniu dzieci z podstawami zarzadzania finansów czy oszczędzania.
  • Oszczędzanie na przyszłość: Rachunki dla dzieci mogą służyć jako miejsce do oszczędzania pieniędzy na przyszłe cele dziecka, takie jak edukacja wyższa, zakup pierwszego samochodu lub pierwsze mieszkanie.
  • Ograniczone dostępy: Rachunki dla dzieci mają pewne ograniczenia dostępu do niektórych usług bankowych, przykładowo dziecko nie posiada możliwości składania wniosków o kredyty.
  • Znacznie niższe opłaty: W porównaniu do tradycyjnych kont osobistych, rachunki dla dzieci wiążą się z niższymi (czasami niemal zerowymi) opłatami za prowadzenie konta.

Konto dla młodych, konto dla dziecka, a konto dla studenta – nazewnictwo czy różne rodzaje rachunków?

Konto dla młodych, konto dla dziecka, a konto dla studenta to nie różne nazwy a de facto trzy różne rodzaje kont.

  • Konto dla młodych: Konto dla młodych jest przeznaczone dla osób w wieku od kilku lat do około 18 lat. Może być otwarte przez rodziców lub opiekunów dziecka. Często oferuje niższe opłaty lub ich brak, a także pewne korzyści, które zachęcają młodzież do oszczędzania i zarządzania swoimi finansami. Konto to jest zwykle bardziej prostą wersją konta osobistego i może być ograniczone pod względem dostępu do niektórych usług bankowych.
  • Konto dla dziecka: Konto dla dziecka to rodzaj rachunku bankowego, który jest dla dzieci poniżej określonego wieku, często poniżej 12/13 lat. Konta te są całkowicie zarządzane przez rodziców lub opiekunów i służą do oszczędzania pieniędzy na przyszłość dziecka. Zazwyczaj oferują takie opcje oszczędzania jak konta oszczędnościowe lub konta edukacyjne. Konta dla dzieci mają zazwyczaj ograniczenia dostępu do środków przez dziecko.
  • Konto dla studenta: Konto dla studenta jest przeznaczone dla studiujących na uczelniach wyższych. Często oferuje ono pewne korzyści dla studentów, takie jak brak opłat za prowadzenie konta, czy specjalne oferty jak kredyt studencki.

Jakie koszty i opłaty wiążą się z posiadaniem rachunku dla dziecka?

Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na bezpłatne konto bankowe dla dziecka. W wielu bankach otwarcie i prowadzenie konta nie będzie generowało żadnych opłat, jednak warto sprawdzić, czy bank nie nalicza dodatkowych kosztów związanych z innymi usługami, takimi jak:

  • Wypłata środków z bankomatu,
  • Wydanie i korzystanie z karty płatniczej,
  • Przeprowadzenie przelewów,
  • Dokonywanie płatności kartą debetową.

Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze dziecko korzysta z konta bez dodatkowych ukrytych opłat.

Jakie profity i korzyści wiążą się z posiadaniem rachunku dla dziecka?

Posiadanie rachunku bankowego dla dziecka może przynosić wiele korzyści i pomagać w rozwoju zdrowych nawyków finansowych już od młodego wieku. Trzeba pamiętać, że rodzice lub opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za nadzór nad rachunkiem dziecka. Dodatkowo ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat były właściwie edukowane przez swoich rodziców odnośnie zarządzania finansami.

Najważniejsze korzyści rachunku dla dziecka to:

  • Nauka oszczędzania: Dzieci mogą odkładać pieniądze na swoim koncie, co może pomóc im zrozumieć wartość oszczędzania i planowania finansowego.
  • Bezpieczeństwo finansowe: Pieniądze na rachunku dziecka są zabezpieczone poprzez system bankowy.
  • Edukacja finansowa: Posiadanie własnego rachunku może pomóc dziecku zrozumieć podstawowe koncepcje związane z finansami, takie jak wpłaty, wypłaty, salda konta i prowadzenie budżetu. Dzięki temu w przyszłości będą mogły bardziej świadomie podchodzić do wydatków.
  • Przygotowanie do przyszłości: Rachunek dla dziecka może służyć jako miejsce do oszczędzania na przyszłość dziecka takie jak pierwsze mieszkanie czy środki na edukacje za granicą.
  • Praktyka obsługi banku: Dzieci będą w stanie zapoznać się jak system bankowy działa w praktyce, co ułatwi im na zrozumienie bardziej skomplikowanych procesy w dorosłości.
  • Podział środków: Na konto mogą trafiać środki zebrane w  postaci prezentów pieniężnych z okazji urodzin, świąt czy innych ważnych okazji.
  • Inwestycja w przyszłość finansową: Niektóre rachunki dla dzieci oferują konkurencyjne oprocentowanie, co może pomóc w pomnażaniu oszczędności dziecka.
  • Bezpieczeństwo transakcji: Kiedy dzieci używają rachunku bankowego, jest to bardziej bezpieczne niż korzystanie z gotówki, ponieważ transakcje są rejestrowane i można je śledzić.

Rachunki dla dzieci oprocentowane – wypisz listę, jeśli są i dopisz wysokość oprocentowania

Decyzja o wyborze konta dla dziecka należy do rodzica. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście otwarcie rachunku dziecka w formie subkonta przypisanego do rachunku rodzica, o ile takie rozwiązanie bank ma w swojej ofercie. Jednak zanim zapadnie decyzja, warto poznać i porównać różne propozycje i możliwości otwarcia konta dla dziecka. Trzy opcje warte zainteresowania przedstawiamy poniżej. Poniżej wyszczególniłem trzy oferty kont dla dzieci poniżej 13 lat, które wyróżniają się na tle konkurencji.

BankOfertaOprocentowanieDarmowa wpłata gotówkiPromocje
Bank PeakoPeoPay Kids7%we wpłatomatach Peako SA300 zł za założenie konta sobie i dziecku + aplikacja PeoPay KIDS
ING BankKonto Oszczędnościowe dla Dziecka + Karta Przedpłacona8%na konto: Blikiem, we wpłatomatach ING / PlanetCashdarmowe wypłaty cashback + karta przedpłacona
PKO BPPKO Konto Dziecka5%w oddziałach PKO BPaplikacja mobilna PKO Junior + karta PKO Junior

Kto może założyć rachunek dla dziecka?

Dzieci poniżej 13 lat

  • Jeżeli mówimy o dzieciach poniżej 13 lat, to w ich imieniu umowę o otwarcie rachunku zawiera przedstawiciel ustawowy, czyli opiekun prawny. Nowe konto dziecka jest podłączane pod rachunek rodzica. Dorosły może „doładować” pieniędzmi konto dziecięce za pomocą karty, do której jest podłączone. Konta przeznaczone dla osób w tak młodym wieku często ograniczają możliwość pełnego dostępu do środków przez dziecko. Ponadto zazwyczaj mają oszczędnościowo-edukacyjny charakter.

Dzieci powyżej 13 lat

  • Wszystkie osoby powyżej 13 roku życia nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, w związku z tym mogą być posiadaczami własnego konta osobistego. Jednak do otwarcia konta w banku osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Musi on udzielić pisemnej zgody na zawarcie umowy i podpisać stosowne dokumenty. Z kolei gdy konto będzie otwierane internetowo, rodzic musi udzielić analogicznego podpisu tyle, że przy przyjeździe kuriera, który przyjedzie z dokumentami.

Czy tylko rodzice mogę otworzyć dziecku rachunek w banku? Kto może założyć konto dziecku?

W większości przypadków konto dla osób niepełnoletnich zakładają rodzice, jednak w niektórych sytuacjach mogą być to opiekunowie prawni, niebędący rodzinami. Mowa to przykładowo o dziadkach, innych krewnych czy tutorach. Ponadto prawo do otwarcia takich rachunków mają też fundacje, organizacje charytatywne lub inne instytucje trzeciego sektora, które mogą otwierać rachunki dla dzieci w celach związanych z edukacją, pomaganiem potrzebującym lub innych celach zgodnych z ich misją.

Jak przebiega proces zakładania rachunku? Jakie dokumenty są potrzebna?

Aby otworzyć konto bankowe, konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość zarówno dziecka, jak i rodzica. W przypadku osoby dorosłej, ważnym dokumentem będzie dowód osobisty. Jednak lista dokumentów, które mogą posłużyć do potwierdzenia danych osobowych dziecka, jest znacznie bardziej różnorodna i obejmuje:

  • Legitymację szkolną
  • Dowód osobisty
  • Paszport
  • Akt urodzenia

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z legitymacji szkolnej jako dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka, bank może dodatkowo wymagać okazania aktu urodzenia. Właśnie w tym dokumencie znajdują się informacje osobowe rodziców, które są potrzebne do potwierdzenia pokrewieństwa. Podczas składania wniosku o otwarcie konta bankowego dla dziecka, konieczne będzie również podanie numeru PESEL dziecka.

Poniżej znajduje się poradnik mBanku, przedstawiający proces otwierania kont dla młodych:

Jakie operacje można wykonywać a jakich nie posiadając konto dla młodych?

Ze względu na to, że konta dla młodych są przeznaczone dla osób niepełnoletnich ich funkcjonalności są ograniczane, ze względu na prawne ograniczenia i regulacje. Przykładowe ograniczenia związane z kontami dla niepełnoletnich to:

  • Ograniczony dostęp do kredytów: Żeby wnioskować o kredyt lub pożyczkę trzeba mieć ukończone 18 lat.
  • Ograniczony dostęp do kart kredytowych: Z tego samego powodu co powyższy banki nie wydają kart kredytowych niepełnoletnim. Mogą jednak oferować karty debetowe, które pozwalają na korzystanie z własnych środków na koncie.
  • Wymagana zgoda rodziców: Niepełnoletni  przy otwieraniu konta bankowego potrzebują pisemnej zgody swoich rodziców lub opiekunów prawnych.
  • Ograniczone transakcje online: Osoby poniżej 18 roku życia mogą mieć ograniczony dostęp do niektórych usług bankowych online.
  • Konieczność współprowadzenia konta: Konta dla dzieci potrzebują  kotna współprowadzącego, czyli zazwyczaj rachunku rodzica lub opiekuna, pod którego podpinane jest konto niepełnoletniego.
  • Ograniczenia w wypłatach: W celu dodatkowej ochrony finansowej wypłaty dla niepełnoletnich mogą być ograniczane.
  • Brak dostępu do niektórych usług inwestycyjnych: Osoby niepełnoletnie nie mogą inwestować na rynku kapitałowym czy korzystać z produktów inwestycyjnych.

Czym różni się rachunek dla dziecka od tradycyjnego konta osobistego?

Rachunek dla dziecka różni się od tradycyjnego konta osobistego tym, że jest zazwyczaj zarządzany przez rodziców lub opiekunów, oraz tym, że przede wszystkim służy edukacji finansowej i nauce oszczędzania. Rachunek dla dziecka jest zazwyczaj dostosowany do potrzeb i umiejętności finansowych dziecka, oferując prostsze opcje i ograniczone dostępy. Często nie ma opłat za prowadzenie konta dla dziecka lub są one znacznie niższe w porównaniu do tradycyjnych kont osobistych.

Po co dziecku konto osobiste? W jakich sytuacjach konto osobiste może okazać się przydatne? Jak przekonać rodzica do założenia konta w banku

Przede wszystkim konto osobiste pomaga dziecku rozwijać umiejętności finansowe i przygotowuje dziecko samodzielnego zarządzania pieniędzmi w dorosłym życiu.

Inne zalety posiadania konta przez dziecko to:

  • Bezpieczeństwo i kontrola: Dzięki kontu osobistemu rodzice mogą śledzić i kontrolować, jak dziecko wydaje pieniądze, ucząc je odpowiedzialności finansowej.
  • Otrzymywanie środków: Dzieci często dostają pieniądze od rodziny, na przykład w formie prezentów lub kieszonkowego. Konto osobiste umożliwia przechowywanie tych środków w bezpieczny sposób.
  • Dostęp do usług bankowych: Konto osobiste pozwala dziecku korzystać z usług bankowych, takich jak płatności elektroniczne czy realizacja przelewów.

Karta płatnicza do konta dla dziecka? Limity, blokady, bezpieczeństwo

Karta płatnicza do konta dla dziecka ma zazwyczaj limity wydatków, które rodzice mogą kontrolować. Zazwyczaj takie limity można ustawić z okna aplikacji mobilnej. Ponadto można zablokować niektóre rodzaje transakcji, np. płatności online lub wypłaty z bankomatu. To zwiększa bezpieczeństwo i kontrolę rodziców nad używaniem karty przez dziecko. Warto również zaznaczyć, że karty dla dzieci często posiadają dodatkowe funkcje zabezpieczające, takie jak powiadomienia SMS o transakcjach, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z karty.

Alternatywy rachunku bankowego dla dziecka

Zasadniczo ciężko znaleźć jakąś alternatywę oszczędnościową niż konto dla dziecka, które możemy założyć stricte na osobę niepełnoletnią. Oczywiście dziecko zawsze można korzystać z tradycyjnej skarbonki i kieszonkowych w gotówce. Jednak jeżeli chcemy od najmłodszych lat zapoznawać je z systemem bankowym, to możemy zastosować następujące alternatywy:

  • Karta przedpłacona: Karta przedpłacona to alternatywa dla tradycyjnego rachunku bankowego, którą rodzice mogą doładowywać ją określoną kwotą, a dziecko może nią płacić w sklepach lub online. Przykładowym rozwiązaniem jest system płatności paysafecard, którym dzieciaki mogą dokonywać płatności na platformach gier wideo.
  • Aplikacje do zarządzania finansami: Istnieją aplikacje mobilne, które pomagają dziecku śledzić wydatki i oszczędności, przy okazji interaktywnie uczyć ich zarzadzania pieniędzmi.
  • Kontrolowane konto rodzicielskie: Rodzice mogą również utworzyć konto bankowe na swoje imię, ale udostępnić dziecku dostęp do niego i pomagać mu zarządzać finansami.
Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu