Jeśli jesteś ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), możesz ubiegać się o zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka na wychowanie lub jego przysposobienia. Wniosek można wygodnie złożyć przez platformę ePUAP.
Kiedy możesz skorzystać?
Możesz skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną z mocy ustawy lub na wniosek, czyli podlegasz ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu, macierzyńskiemu oraz ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub tylko ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
>> Czytaj także: Jak złożyć wniosek do KRUS o zasiłek macierzyński w oddziale KRUS?
Kto może skorzystać?
Zasiłek macierzyński przysługuje:
- Matce dziecka.
- Ojcu dziecka, w przypadkach skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę po co najmniej 14 tygodniach od narodzin dziecka, śmierci matki, porzucenia dziecka przez matkę.
- Osobie, która przyjęła na wychowanie lub przysposobiła dziecko w wieku do 7 lat (do 10 lat w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego), z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Wniosek mogą złożyć osoby ubiegające się o zasiłek macierzyński lub ich pełnomocnik.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Przed złożeniem wniosku przez ePUAP należy przygotować następujące dokumenty:
- Wniosek o zasiłek macierzyński.
- W przypadku urodzenia dziecka: skrócony akt urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
- W przypadku przysposobienia dziecka: skrócony akt urodzenia dziecka, oświadczenie o dacie faktycznego przyjęcia dziecka na wychowanie.
- W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie: oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie, zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka.
- W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej: prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowę zawartą z powiatem, dokument potwierdzający wiek dziecka.
>> czytaj również: Jak złożyć wniosek do KRUS o zasiłek macierzyński listownie?
Proces składania wniosku przez ePUAP – jak złożyć wniosek online?
Zalogować się na swoje konto w ePUAP.
W katalogu spraw wpisać miasto lub kod pocztowy, aby wybrać odpowiedni oddział regionalny lub placówkę terenową KRUS
Kliknąć “Pokaż sprawy wybranego urzędu”, a następnie “Sprawy ogólne” i wybrać “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
Kliknąć “Załatw sprawę”.
Ponownie wybrać odpowiedni oddział regionalny lub placówkę terenową KRUS.
Wypełnić formularz, wybierając rodzaj pisma jako “inne pismo” i doprecyzować jako “Wniosek o zasiłek macierzyński
Wpisać tytuł pisma np. “Zgłoszenie do jednostki organizacyjnej KRUS w [nazwa oddziału/placówki]”.
Opisać swoją sprawę np. “Składam wniosek o zasiłek macierzyński”
Dodać odpowiednie załączniki.
Uzupełnić dane kontaktowe.
Kliknąć “Dalej”, a następnie “Podpisz i wyślij
Aby uzyskać prawo do świadczenia, wniosek należy złożyć jak najszybciej, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Jeśli wniosek złożony zostanie po upływie 3 miesięcy, ale nie później niż w okresie przysługiwania prawa do zasiłku macierzyńskiego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Dokumenty należy złożyć przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) właściwego oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS, które są odpowiednie ze względu na miejsce prowadzenia działalności rolniczej.
Usługa jest bezpłatna. KRUS rozpatruje wniosek w ciągu 30 dni od daty jego złożenia, chyba że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego postępowania wyjaśniającego.
>> Czytaj również: Jak złożyć wniosek o emeryturę rolniczą do KRUS listownie?
Zasiłek macierzyński wynosi 1 000 złotych miesięcznie. Jest wypłacany przez okres 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka. Jeśli urodzi się dwoje dzieci, zasiłek wypłacany jest przez 65 tygodni, a w przypadku trojga dzieci przez 67 tygodni. W sytuacji, gdy urodzi się czworo dzieci, zasiłek jest wypłacany przez 69 tygodni, a przy urodzeniu pięciorga lub więcej dzieci przez 71 tygodni.