Jeśli jesteś osobą ubezpieczoną w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), możesz ubiegać się o zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka, przyjęcia na wychowanie lub przysposobienia dziecka. Wniosek można złożyć listownie, co jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób.
>> Czytaj także: Jak złożyć wniosek do KRUS o rentę rodzinną przez ePUAP?
Kto może ubiegać się o zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje matce dziecka oraz ojcu dziecka w określonych przypadkach, takich jak śmierć matki, jej porzucenie dziecka lub skrócenie okresu pobierania zasiłku przez matkę po upływie 14 tygodni od narodzin. Ponadto, osoby, które przyjęły na wychowanie lub przysposobiły dziecko do 7. roku życia (a w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego – do 10. roku życia) również mogą ubiegać się o zasiłek.
>> zobacz też: Jak złożyć wniosek o emeryturę rolniczą w oddziale KRUS?
Jakie dokumenty są potrzebne?
Przed wysłaniem wniosku należy przygotować następujące dokumenty:
- Wniosek o zasiłek macierzyński.
- W przypadku urodzenia dziecka: skrócony akt urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem.
- W przypadku przysposobienia dziecka: skrócony akt urodzenia dziecka, oświadczenie o dacie faktycznego przyjęcia dziecka na wychowanie.
- W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie: oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka.
- W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej: prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowę zawartą z powiatem.
Proces składania wniosku listownie
Wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński.
Dołączyć wszystkie wymagane dokumenty.
Wysłać komplet dokumentów za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego do odpowiedniego oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS
Koszty i czas oczekiwania
Usługa jest bezpłatna. KRUS rozpatruje wniosek w ciągu 30 dni od daty jego złożenia, o ile nie jest konieczne przeprowadzenie dodatkowego postępowania wyjaśniającego.
Ile wynosi zasiłek macierzyński w KRUS?
Zasiłek macierzyński wynosi 1 000 złotych miesięcznie i jest wypłacany przez okres:
- 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka.
- 65 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, przysposobienia dwojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci.
- 67 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci, przysposobienia trojga dzieci lub przyjęcia na wychowanie trojga dzieci.
- 69 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci, przysposobienia czworga dzieci lub przyjęcia na wychowanie czworga dzieci.
- 71 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.
Gdzie składać dokumenty?
Dokumenty można złożyć listownie, wysyłając je do odpowiedniego oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.
Aby uzyskać prawo do świadczenia, wniosek należy złożyć jak najszybciej, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia, przysposobienia lub przyjęcia dziecka na wychowanie. Jeśli wniosek zostanie złożony po upływie tego terminu, ale przed końcem okresu przysługiwania zasiłku macierzyńskiego, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca, w którym wniosek wpłynął.
Szczegółowe informacje na temat warunków przyznawania zasiłku macierzyńskiego oraz zasad ustalania jego wysokości można uzyskać w oddziałach regionalnych, placówkach terenowych KRUS lub na stronie internetowej KRUS.