4 września 2023, aktualizacja: 7 listopada 2023

WIBOR w poniedziałek, 4 września – ile dziś wynosi WIBOR? Co ze stawkami WIBOR we wrześniu? Notowania, wykres, zmienność

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: materiał własny

W dniu 4 września 2023 roku wszystkie oczy rynku finansowego w Polsce skupiają się na stawkach WIBOR, które mają istotny wpływ na naszą gospodarkę i sektor finansowy. Te stawki decydują o cenach kredytów, a także innych produktów finansowych, dlatego też inwestorzy, przedsiębiorcy i osoby korzystające z kredytów z niecierpliwością oczekują informacji na ten temat. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie są prognozy na wrzesień i jakie czynniki będą wpływać na kształtowanie tych stawek. 

Czy możemy spodziewać się zmian, które wpłyną na koszty finansowe? To istotne pytanie, na które postaramy się znaleźć odpowiedź, ponieważ ma to duże znaczenie dla wielu uczestników rynku finansowego.

Na co może wpływać zmienność stawek WIBOR?

Zmienność stawek WIBOR może wpływać na wiele aspektów polskiej gospodarki i rynku finansowego. Oto kilka kluczowych obszarów, na które może mieć wpływ:

 1. Koszty kredytów. Zmiana stawek WIBOR bezpośrednio wpływa na koszty kredytów bankowych. Wyższe stawki WIBOR oznaczają wyższe raty kredytów, co może obciążyć gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i inne podmioty korzystające z kredytów.
 1. Rentowność depozytów. Dla osób i firm trzymających środki na depozytach bankowych, wyższe stawki WIBOR mogą oznaczać wyższe odsetki i zwiększoną rentowność.
 1. Inwestycje. Zmienność stawek WIBOR wpływa na oceny inwestorów. Wyższe stawki mogą zachęcić inwestorów do ulokowania kapitału w Polsce, podczas gdy niższe stawki mogą być bardziej atrakcyjne dla kredytobiorców.
 1. Inflacja. Wysokie stawki WIBOR mogą przyczynić się do ograniczenia wzrostu cen, ponieważ wyższe koszty kredytów mogą zmniejszyć popyt konsumencki i inwestycyjny.
 1. Zyski banków. Banki często korzystają z różnicy między stawkami WIBOR, po których pożyczają sobie od innych banków, a stawkami, po których udzielają kredytów. Dlatego zmienność WIBOR ma wpływ na ich zyski.
 1. Rynek nieruchomości. Wyższe stawki WIBOR mogą wpłynąć na koszty kredytów hipotecznych, co może wpłynąć na aktywność na rynku nieruchomości.
 1. Rynek walutowy. Zmiany w stawkach WIBOR mogą wpłynąć na wartość polskiej waluty na rynkach międzynarodowych, co z kolei ma znaczenie dla eksportu i importu.

Wykres WIBOR

WIBOR ON 6,72% (-0,1100)

WIBOR TN 6,84% (0,0100)

WIBOR SW 6,81% (-0,0100)

WIBOR 1M 6,79% (0,0100)

WIBOR 3M 6,67% (0,0200)

WIBOR 6M 6,47% (-0,0100)

WIBOR 1R 6,43% (-0,0200)

WIBOR, czyli Warszawski Indeks Wartości Obrotu, stanowi kluczowy wskaźnik na polskim rynku finansowym, odzwierciedlając stawki, po których banki udzielają sobie krótko- i długoterminowych kredytów w polskich złotych.

 • WIBOR 1M (1 Month) osiągnął poziom 6,79%, zyskując 0,0100 punktu procentowego. To stawka dotycząca kredytów o okresie spłaty miesiąca.
 • WIBOR 3M (3 Months) wyniósł 6,67%, zyskując 0,0200 punktu procentowego. Jest to stawka odnosząca się do kredytów z trzymiesięcznym okresem spłaty.
 • WIBOR 6M (6 Months) wyniósł 6,47%, co oznacza spadek o 0,0100 punktu procentowego. Dotyczy ona kredytów z okresem spłaty wynoszącym pół roku.
 •  WIBOR 1R (1 Year) wyniósł 6,43%, notując spadek o 0,0200 punktu procentowego. Stawka ta odnosi się do kredytów z rocznym okresem spłaty.

Te zmiany w stawkach WIBOR mogą mieć wpływ na koszty kredytów i innych produktów finansowych w Polsce. Spadające stawki WIBOR mogą być korzystne dla kredytobiorców, obniżając koszty obsługi kredytów, podczas gdy banki mogą odczuć pewien spadek swoich marż.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu