solidarność 8 lutego

Posłowie kontynuują pracę nad projektem noweli ustawy zakładającej między innymi przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku.

Projekt został zgłoszony w kontekście bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz potrzeby zapewnienia wsparcia dla osób dotkniętych skutkami konfliktu. Według obecnego planu, legalność pobytu tych uchodźców ma zostać przedłużona, co umożliwi im dalsze korzystanie z pomocy i wsparcia udzielanego przez Polskę.

Obywatele Ukrainy a prawo pobytu w Polsce

Projekt noweli przewiduje m.in. kontynuację legalnego pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do końca czerwca bieżącego roku. Zgodnie z obecnymi przepisami, pobyt obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny, jeśli przybyli do kraju w określonym przedziale czasowym. Przedłużenie tego terminu ma na celu zapewnienie stabilności i wsparcia dla osób dotkniętych skutkami wojny na Ukrainie.

>> Czytaj także: PKW publikuje oświadczenie w sprawie mandatów po Kamińskim i Wąsiku

Debaty i dalsze prace nad projektem

Po informacjach i pytaniach w sprawach bieżących, posłowie kontynuują prace nad projektem noweli ustawy. Zaplanowano także debatę nad rządowym projektem noweli ustawy Prawo farmaceutyczne, który dotyczy dostępu do antykoncepcji awaryjnej, w tym tak zwanej tabletki "dzień po". Projekt ma na celu poprawę dostępności tego rodzaju środków dla kobiet.

Różnorodność tematów na agendzie Sejmu

Sejm podjął również uchwałę w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych oraz planuje przeprowadzenie pierwszych czytań dwóch projektów dotyczących tzw. emerytur stażowych. Oba projekty mają na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytury przysługującej z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia dla osób objętych nowym systemem emerytalnym.

Dzień pracy Sejmu skupia się na różnorodnych tematach, od ważnych kwestii związanych z prawem pobytu uchodźców z Ukrainy po kwestie farmaceutyczne i emerytalne. Posłowi...

facebook linkedin link search star star-empty menu