odnawialne źródła energii

Jak donoszą media, Polska złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Wniosek ten został potwierdzony przez premiera Donalda Tuska, który jednocześnie zapowiedział, że do końca bieżącego roku kraj ten otrzyma pierwszą zaliczkę w wysokości 5 miliardów euro z programu RePowerEu. Program ten skierowany jest na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych oraz inwestycje w zielone technologie.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, o wartości 59,8 miliarda euro, składa się z 34,5 miliarda euro w formie pożyczek i 25,3 miliarda euro w dotacjach. Projekt obejmuje 55 reform i 56 inwestycji, z których pierwszy wniosek o wypłatę środków jest ważnym krokiem w realizacji planu. Szefowa Komisji Europejskiej wyraziła swoje zadowolenie z postępu, podkreślając jednocześnie konieczność nadrobienia utraconego czasu.

Zobacz: Inflacja w Polsce nadal na wysokim poziomie! Znamy listopadowe dane

Na briefingu prasowym po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, Ursula von der Leyen podkreśliła, że kluczową rolę w procesie wypłaty środków będzie odgrywała współpraca, zwłaszcza w zakresie niezależności sądownictwa. Oczekuje się, że ta współpraca pozwoli na realizację kamieni milowych projektu, co z kolei umożliwi szybką wypłatę środków i przyspieszy realizację Krajowego Planu Odbudowy.

...

Polska złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Wniosek ten został potwierdzony przez premiera Donalda Tuska, który jednocześnie zapowiedział, że do końca bieżącego roku kraj ten otrzyma pierwszą zaliczkę w wysokości 5 miliardów euro z programu RePowerEu.

Czytaj więcej 15 grudnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu