29 lutego 2024

Podatek minimalny od 2024. Co to oznacza dla Ciebie i twojej firmy?

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Wraz z początkiem roku wszedł w życie nowy podatek, jednak niewiele osób jest o nim świadomych. O czym dokładnie mowa? Otóż, jest to tzw. podatek minimalny, który został wprowadzony ustawą z października 2021 r. jako część zmian podatkowych w ramach „Polskiego Ładu”. Planowano, że zacznie obowiązywać od początku 2022 r., jednak termin ten został przesunięty na początek 2024 r.

>> Czytaj >> Rząd wprowadza nowy podatek: Ustawa jeszcze w tym roku

Kto będzie objęty nowym podatkiem?

Podatek minimalny będzie dotyczył spółek oraz podatkowych grup kapitałowych, które mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski i w ramach swojej działalności operacyjnej generują straty lub wykazują niską dochodowość, nie przekraczającą 2 proc. przychodów. Istotne jest, że okres, który będzie brany pod uwagę przy obliczaniu podatku minimalnego, to 3 lata. Jeśli w którymkolwiek z tych lat rentowność przedsiębiorstwa przekroczyła 2 proc., podatek ten nie będzie obowiązywał.

>> Czytaj >> Rewolucja w rozliczeniach podatkowych dla małych przedsiębiorców – To musisz wiedzieć!

Jak będzie naliczany podatek?

Podatek będzie naliczany na dwa sposoby: podstawą opodatkowania będzie albo 4 proc. przychodów przedsiębiorstwa, albo 2 proc. przychodów z uwzględnieniem finansowania dłużnego i niematerialnego. Stawka podatku w obu przypadkach wynosi 10 proc. podstawy. Istotne jest także, że w przypadku tego podatku nie są brane pod uwagę zaliczki, co oznacza, że pierwsze rozliczenie nastąpi dopiero w 2025 r., mimo wejścia ustawy w życie od 2024 r.

Podsumowując, nowy podatek minimalny wprowadza istotne zmiany dla przedsiębiorstw w Polsce, zwłaszcza dla tych, które generują straty lub wykazują niską dochodowość. Warto śledzić dalszy rozwój tej kwestii oraz dostosować się do nowych przepisów podatkowych.

>> Czytaj >> Nowe opłaty i podatki od samochodów spalinowych już wkrótce. Masz SUV-a? Przeczytaj koniecznie!

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu