elektroniczny wniosek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał ostrzeżenie przed fałszywymi mailami, które podszywają się pod tę instytucję, dotyczące świadczenia 800 plus. W komunikacie podkreślono, że ZUS nie wysyła tego rodzaju wiadomości i należy traktować je jako próbę oszustwa.

Co zawierają fałszywe maile?

Oszuści rozsyłają maile informujące o konieczności uzupełnienia lub poprawienia danych związanych ze świadczeniem 800 plus. W wiadomościach tych podawany jest link, który rzekomo ma prowadzić do formularza służącego do korekty danych. Jednakże ZUS ostrzega, że wszystkie te wiadomości są fałszywe i nie powinno się na nie reagować.

>> Czytaj także: Nowa era w dostępie do tabletki „dzień po”. Minister Zdrowia zapowiada zmiany

Automatyczne podnoszenie świadczenia

Warto zaznaczyć, że od stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze zostało automatycznie podniesione do nowej wysokości - 800 zł. ZUS samodzielnie podnosi wysokość świadczenia, co oznacza, że nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków. Oznacza to również, że świadczeniobiorcy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań w tej sprawie.

Jak dokonać zmiany danych?

Jeśli istnieje konieczność zmiany danych w wniosku o świadczenie 800 plus, na przykład zmiana rachunku bankowego, należy złożyć nowy wniosek. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z:

  • portalu PUE ZUS,
  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

>> Zobacz również: Naruszenie rezerw ropy przez Orlen w czasie kampanii wyborczej. Europoseł alarmuje!

Warto...

facebook linkedin link search star star-empty menu