25 lutego 2025

Co to jest dywidenda?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

W dzisiejszym materiale przyglądniemy się znanemu wśród inwestorów pojęciu jakim jest dywidenda. Powiemy sobie czym dokładnie ona jest, jak można na niej zarobić, jak wygląda tutaj kwestia podatkowa oraz kiedy nie przysługuje Ci wypłata dywidendy – w jakich sytuacjach możesz jej nie uzyskać. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!

Czym jest dywidenda?

Co to jest dywidenda? Dywidenda to nic innego jak podział zysku z akcjonariuszami. Jak sama nazwa wskazuje aby otrzymać dywidendę musisz być posiadaczem akcji danej spółki. Jest to działanie dobrowolne ze strony zarządu spółki, zatem nawet jeśli nabyłeś akcje danego podmiotu i jesteś ich częściowym właścicielem niekoniecznie musisz zostać za to nagrodzony. Duża część spółek stosuje politykę dywidendową, co oznacza, że regularnie (raz do roku) wypłaca inwestorom część wypracowanego zysku. 

Dzięki dywidendzie poza zyskiem ze wzrostu kursu akcji możesz również liczyć na dodatkowy kapitał wypłacany raz do roku z dywidend. 

Inwestowanie dywidendowe. A czy wiedziałeś o tym, że spora część inwestorów stosuje taktykę inwestowania w akcje spółek tylko i wyłącznie w oparciu o dywidendę? Czerpią oni zysk nie ze wzrostu kursu akcji danej spółki ale właśnie z tytułu wypłacanej dywidendy. A co sądzą o takim działaniu najwięksi inwestorzy? 

Zdaniem Warrena Buffetta spółki prowadzące politykę dywidendową nie są dobrym punktem inwestycji. Dlaczego? Słynny inwestor powiedział kiedyś intrygujące stwierdzenie – jego zdaniem zysk netto spółki osiągany w danym roku obrotowym powinien przez spółkę zostać zainwestowany w dalszy rozwój który przekładać się będzie na wzrosty kursu akcji. Zamiast dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, Buffet rekomenduje władzom spółek inwestycje w swój własny rozwój. Czy ma on racje? Nie dą sie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Część inwestorów popiera słowa swojego guru, część woli czerpać zyski i nie przejmować się tym, w co i ile inwestuje spółka. 

Skąd wiedzieć czy spółka wypłaci dywidendę?

Większość podmiotów z dużym wyprzedzeniem informuje o planach dotyczących wypłaty dywidendy, co możesz sprawdzić w kalendarzu dywidend lub u swojego brokera w informacjach o spółce. Konieczne jest informowanie akcjonariuszy o takim działaniu odpowiednio wcześnie. Co ważne, nawet jeśli spółka od 10 czy nawet 20 lat rok do roku stosowała taką taktykę nie ma nadal obowiązku po raz 11 czy 21 dokonać takiego działania. Bardzo często wpływ na decyzje o wypłacie dywidendy mają nowe inwestycje, brak zysku lub stosunkowo niski osiągnięty zysk netto w danym roku obrotowym. 

Portale inwestycje jak bankujesz.pl, czy np. fxmag.pl na bieżąco informują w najnowszych materiałach o tym, która ze spółek z warszawskiego i nie tylko parkietu planuje podział zysku.

Czy kupując CFD na akcje otrzymam dywidendę? 

Nie. Jedynie inwestują w instrument bazowy, jakim są akcje danej spółki masz prawo do udziału w wypłacie dywidendy i nabyciu praw, jakie otrzymuje akcjonariusz. Inwestując w kontrakt CFD na akcje danej spółki po pierwsze nie jesteś właścicielem spółki, po drugie nie masz żadnego wpływu na kurs akcji spółki, po trzecie nie otrzymasz dywidendy. 

Kalendarz nadchodzących dywidend dla GPW

Jak widzimy do kwietnia na GPW planowana jest tylko jedna wypłata dywidendy, od spółki Atlanta PL w wysokości 0.85 PLN na akcję.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu