W dzisiejszym materiale przyglądniemy się znanemu wśród inwestorów pojęciu jakim jest dywidenda. Powiemy sobie czym dokładnie ona jest, jak można na niej zarobić, jak wygląda tutaj kwestia podatkowa oraz kiedy nie przysługuje Ci wypłata dywidendy – w jakich sytuacjach możesz jej nie uzyskać. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem! Czym jest dywidenda? Co to jest […]
W dzisiejszym materiale przyglądniemy się znanemu wśród inwestorów pojęciu jakim jest dywidenda. Powiemy sobie czym dokładnie ona jest, jak można na niej zarobić, jak wygląda tutaj kwestia podatkowa oraz kiedy nie przysługuje Ci wypłata dywidendy - w jakich sytuacjach możesz jej nie uzyskać. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!
Czym jest dywidenda?
Co to jest dywidenda? Dywidenda to nic innego jak podział zysku z akcjonariuszami. Jak sama nazwa wskazuje aby otrzymać dywidendę musisz być posiadaczem akcji danej spółki. Jest to działanie dobrowolne ze strony zarządu spółki, zatem nawet jeśli nabyłeś akcje danego podmiotu i jesteś ich częściowym właścicielem niekoniecznie musisz zostać za to nagrodzony. Duża część spółek stosuje politykę dywidendową, co oznacza, że regularnie (raz do roku) wypłaca inwestorom część wypracowanego zysku.
Dzięki dywidendzie poza zyskiem ze wzrostu kursu akcji możesz również liczyć na dodatkowy kapitał wypłacany raz do roku z dywidend.
Inwestowanie dywidendowe. A czy wiedziałeś o tym, że spora część inwestorów stosuje taktykę inwestowania w akcje spółek tylko i wyłącznie w oparciu o dywidendę? Czerpią oni zysk nie ze wzrostu kursu akcji danej spółki ale właśnie z tytułu wypłacanej dywidendy. A co sądzą o takim działaniu najwięksi inwestorzy?
Zdaniem Warrena Buffetta spółki prowadzące politykę dywidendową nie są dobrym punktem inwestycji. Dlaczego? Słynny inwestor powiedział kiedyś intrygujące stwierdzenie - jego zdaniem zysk netto spółki osiągany w danym roku obrotowym powinien przez spółkę zostać zainwestowany w dalszy rozwój który przekładać się będzie na wzrosty kursu akcji. Zamiast dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, Buffet rekomenduje władzom spółek inwestycje w swój własny rozwój. Czy ma on racje? Nie dą sie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Część inwestorów popiera słowa swojego guru, część woli czerpać zyski i nie przejmować się tym, w co i ile inwestuje spółka.
Skąd wiedzieć czy spółka wypłaci dywidendę?
Większość podmiotów z d...