W dzisiejszym materiale przyglądniemy się tematowi inwestowania w surowce rolne. Coraz więcej inwestorów rozważa lokowanie środków w instrumenty rynku surowcowego, z czego także w surowcach rolnych i dlatego też przyjrzymy się temu tematowi dziś z bliska. Powiemy Wam o wszystkich możliwych sposobach inwestycji na tym rynku, a także o dokładnych instrumentach, surowcach w jakie możecie ulokować kapitał. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!i
Jak inwestować w surowce rolne – sposoby inwestowania
Na rynku surowców rolnych możesz inwestować poprzez takie grupy instrumentów jak kontrakty terminowe, zwane potocznie futuresami, poprzez kontrakty różnicowe, czyli CFD, ETC na towary rolne, w surowcowe fundusze inwestycyjne, akcje spółek funkcjonujących w branży surowców rolnych oraz w certyfikaty faktor i Turbo oraz Tickery. Najpopularniejsze wśród inwestorów niezmiennie są kontrakty – zarówno futures jak i kontrakty na różnice kursową, nazywana CFD.
Kontrakty CFD – na jakie surowce?
Najczęściej w ofercie brokerów możemy znaleźć:
- CFD na pszenicę,
- CFD na kukurydzę,
- CFD na bawełnę,
- CFD na soję,
- CFD na kawę,
- CFD na kakao,
- CFD na cukier,
- CFD na olej sojowy,
- CFD na bydło,
- CFD na trzodę chlewną a niekiedy także
- CFD na ryż
Czym charakteryzują się kontrakty CFD na surowce rolne?
Pierwszą i ważną kwestią a zarazem zaletą jest przystępność kapitałowa. Można w skrócie powiedzieć że CFD na surowce są tanie. W odniesieniu do innych instrumentów, wymienionych wyżej CFD uchodzą za jedną z najbardziej przystępnych opcji pod względem wysokości kapitału. Jest to duża zaleta, szczególnie dla inwestorów początkujących. Choć trzeba tutaj wspomnieć że nie chodzi nam o inwestora zaczynającego swoją przygodę z rynkiem, gdyż te instrumenty pochodne owiane są wysokim ryzykiem, co nie jest odpowiednie dla bardzo początkującej osoby. Dlaczego? Kolejną cechą kontraktów różnicowych jest dźwignia finansowa, czyli inaczej mówiąc lewar.
Dzięki dźwigni możesz inwestować kapitałem o znacznie większej wysokości niż posiadasz. Może to mieć wpływ na wysokość zysku, ale także na wysokość ewentualnej straty kapitału. Zgodnie z regulacjami ESMA wysokość maksymalnej dźwigni może wynosić dla surowców rolnych 10:1. Dosłownie możemy to interpretować, tak że inwestor dzięki dźwigni ma opcje handlu 10-krotnie większym kapitałem niż posiada.
Kontrakty futures na surowce rolne
W przypadku kontraktów futures, które są przedmiotem handlu na rynku regulowanym, nie tak jak CFD. Tutaj drugą stroną transakcji nie jest już nasz broker, co można podciągnąć pod zaletę tego rodzaju instrumentu.
Kontrakty futures, a przynajmniej ich znaczna większość są przeznaczone z uwagi na wysokość depozytu dla inwestorów instytucjonalnych. Wysokość kapitału jaki musiałby włożyć w zainwestowanie w tego rodzaju instrument jest naprawde wysoka i może sięgać kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego też kwota rzędu 100 PLN w przypadku CFD wydaje się znacznie bardziej dostępna.
Kolejna różnica to rolowanie kontraktów. Futuresy mają określony termin rozliczenia, dlatego w przypadku gdy chcesz go utrzymać musisz dokonać rolowania samodzielnie. Jak to zrobić? Wystarczy otworzyć analogiczną liczbę pozycji na kolejnej serii kontraktów.