Bank Nowy S.A., wcześniej znany jako Bank Nowy BFG S.A., jest bankiem uniwersalnym z siedzibą w Poznaniu. Bank ten został utworzony 27 grudnia 2019 roku w wyniku procesu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, który był prowadzony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w latach 2020–2021. Obecnie głównym udziałowcem Banku Nowego S.A. jest Wielkopolski Bank Spółdzielczy, operujący pod marką neoBANK. Obecnie trwa proces fuzji działalności bankowej neoBANK do Banku Nowego S.A. Logo banku znajduje się poniżej.

Historia Banku Nowego S. A.
Historię tego jak działał Bank Nowy S. A. możemy zasadniczo podzielić na 2 etapy:
- Przed rokiem 2019, gdy istniał jeszcze Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS);
- Po roku 2019, gdy w ramach przymusowej restrukturyzacji PBS bank powstaje Bank Nowy.

Podkarpacki Banku Spółdzielczy w Sanoku — krótka historia
Z kolei historię Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS), z którego powstał Bank Nowy, możemy podzielić na 3 etapy działalności.
-
W 1871 r., na mocy ustawy o spółdzielniach (9.04.1871 r.) powstaje Powiatowe Towarzystwo Zaliczkowe w Sanoku, którą możemy uznać za protoplastę późniejszego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS).
Po okresie zmian ustrojowych i gospodarczych w Polsce, w 1992 r. Bank Spółdzielczy w Sanoku uniezależnił się od Banku Gospodarki Żywnościowej (kapitał banku wynosił wówczas 360 tys. zł). Następnie, wraz z pięcioma innymi bankami spółdzielczymi, koordynował stworzenie Banku Unii Gospodarczej, z siedzibą w Warszawie. Z kolei w 1993 r. rozpoczęto realizację pięcioletniego planu naprawczego dla tego banku.
W roku następnym (1.02.1994 r.) Lesław Wojtas został wybrany na prezesa Banku Spółdzielczego w Sanoku.
W 1997 r. zarząd i rada nadzorcza banku postanowili połączyć lokalne banki spółdzielcze z Bankiem Spółdzielczym w Sanoku. Połączenie zostało przeprowadzone zgodnie z wymaganiami Komisji Nadzoru Bankowego. Zaskutkowało one powstaniem 27 jednostek bankowych zjednoczonych pod skrzydłami Banku. W wyniku tego procesu rozpoczęto otwieranie nowych placówek bankowych, włączając:
- Bank Spółdzielczy w Brzozowie (1997 r.)
- Bank Spółdzielczy w Dydni (1997 r.)
- Bank Spółdzielczy w Bratkówce (1999 r.)
- Bank Spółdzielczy w Domaradzu (1999 r.)
- Bank Spółdzielczy w Lesku (1999 r.)
- Bank Spółdzielczy w Zarszynie (1999 r.)
- Bank Spółdzielczy w Dukli (1999 r.)
- Oddział banku w Krośnie (2000 r.)
-
W efekcie fuzji (do której doszło 1.01.2000 r.), Bank Spółdzielczy w Sanoku zmienił swoją nazwę na Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, choć pierwotnie planowano nazwę „Bieszczadzki Bank”. Rok 2001 upłynął pod znakiem wydania monografii i uroczystych obchodów 130-lecia istnienia banku, z kolei jego 140-lecie świętowano w 2011 r.
Następnie, 19.09.2016 r., Lesław Wojtas złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, a na jego miejsce powołana została dr inż. Monika Krawczyk. W tym samym czasie przyjęto nowy Program Postępowania Naprawczego w PBS.
W 2020 r. bank prowadził swoją działalność na terenie województwa podkarpackiego, obsługując klientów za pośrednictwem 78 placówek bankowych. Podkarpacki Bank Spółdzielczy był członkiem Związku Banków Polskich i w 2020 r. zajmował pozycję drugiego co do wielkości banku spółdzielczego w Polsce.
-
17.01.2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), z powodu krytycznej sytuacji finansowej banku, rozpoczął przymusową restrukturyzację. 21.01.2020 r. bank wznowił swoją działalność pod nazwą Bank Nowy BFG S.A., który został utworzony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w ramach przymusowej restrukturyzacji PBS. Warto zaznaczyć, że Rada Nadzorcza banku PBS w Sanoku złożyła skargę dotyczącą przymusowej restrukturyzacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W grudniu 2020 r. sąd odrzucił tę skargę, podtrzymując stanowisko BFG, który twierdził, że bank był zagrożony upadłością.
W 2021 r. Bank Nowy BFG został nabyty przez Wielkopolski Bank Spółdzielczy, który działał pod marką handlową neoBANK, co zakończyło proces przymusowej restrukturyzacji PBS. Obecnie masa upadłościowa PBS jest zarządzana przez syndyka.
Bank Nowy — krótka historia
Bank Nowy BFG powstał w grudniu 2019 r. jako bank pomostowy w kontekście przygotowań do procesu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku (PBS). Siedziba banku znajdowała się w Warszawie, w biurach BFG przy ul. ks. Ignacego Skorupki. Prezesem zarządu została Edyta Glajcar, a przewodniczącym rady nadzorczej Mirosław Panek.
W styczniu 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji PBS, w wyniku czego wydzielona część PBS, w tym depozyty klientów detalicznych, mikrofirm oraz MŚP, placówki i infrastruktura techniczna, zostały przeniesione do Banku Nowego BFG. Obsługa klientów została wznowiona w tym samym miesiącu, zachowując niezmienione warunki.
W październiku 2021 r. bank został nabyty przez Wielkopolski Bank Spółdzielczy (neoBANK) i zmienił swoją nazwę na Bank Nowy. W ten sposób proces restrukturyzacji został zakończony. Bank Nowy został włączony do grupy kapitałowej neoBANK i obecnie funkcjonuje jako odrębny podmiot. W maju 2023 r. bank ogłosił plany wchłonięcia działalności bankowej neoBANK, w związku z czym od 18.08.2023 r. możliwość założenia nowych rachunków dla osób prywatnych oraz firm w neoBANK została wstrzymana.

Byłeś klientem neoBANK? Dowiedz się, jak przenieść produkty i usługi do Banku Nowego S. A.!
Jak już wcześniej wspomniano, neoBANK oraz Bank Nowy S.A. planują dokonać połączenia poprzez przeniesienie działalności bankowej neoBANKU do Banku Nowego S.A., co zaowocuje zaprzestaniem świadczenia usług bankowych przez neoBANK. Proces ten ma zostać zrealizowany najpóźniej do czerwca 2024 roku. Jednakże dokładna data połączenia zostanie wcześniej ogłoszona przez bank.
Planowana fuzja obejmuje także przetransferowanie produktów i usług oferowanych przez neoBANK do Banku Nowego S.A. Bank Nowy S.A. będzie świadczyć te produkty i usługi na dokładnie tych samych warunkach co neoBANK, bez jakichkolwiek zmian w wysokości opłat i prowizji.
Jednak… jeżeli byłeś wcześniej klientem banku to przeniesienie Twoich produktów i usług oraz ustanowionych zabezpieczeń z neoBANKU do Banku Nowego S.A. wymaga uzyskania Twojej zgody. Jak jej udzielić?
Pobierz formularz neoBANK „Zgoda na przejście praw i obowiązków”
Uzupełnij formularz swoimi danymi, a następnie go podpisz.
Przekaż uzupełniony formularz w najbliższej placówce neoBANKu lub odeślij formularz na adres zamieszczony poniżej.
Adres do wysyłki:
neoBank
Departament Rachunków i Usług Elektronicznych
ul. Grochowe Łąki 4
61-752 Poznań
Bank Nowy — zarząd, akcjonariat, prezes, siedziba
Więcej informacji o Banku dowiesz się z oficjalnych dokumentów banku, które są dostępne na oficjalnej stronie Banku Nowego S. A.
Zarząd Banku Nowego S. A.
Skład aktualny od 6.04.2022 r.
- Magdalena Pruchniewska – Prezes Zarządu
- Paweł Grzelak – Wiceprezes Zarządu
- Magdalena Lamberti – Członek Zarządu
- Magdalena Falkowska – Członek Zarządu
Rada Nadzorcza Banku Nowego S. A.
Skład aktualny od 2.03.2023 r.
- Janusz Labrenc — Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Andrzej Ziółkowski — Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
- Zbyszko Kasztelan — Członek Rady Nadzorczej
- Jerzy Smierzchała — Członek Rady Nadzorczej
- Małgorzata Stawicka — Członek Rady Nadzorczej
Akcjonariat Banku Nowego S. A.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), w dniu 27.11.2021 r., zawarł umowę na sprzedaż 100% udziałów w Banku Nowym BFG S.A. Właścicielem pakietu większościowego (72%) stał się Wielkopolski Bank Spółdzielczy, operujący pod marką neoBANK, natomiast pozostałe akcje zostały nabyte przez inne podmioty. Dla klientów Banku Nowego BFG S.A. ta transakcja nie wymagała podejmowania żadnych działań, a wszelkie informacje dotyczące kolejnych etapów przejęcia banku przekazywane są przez neoBANK. W maju 2023 r. zapowiedzieli, że działalność bankową neoBANK przejmie Bank Nowy.
Siedziba Banku Nowego S. A.
Centrala banku od 15.12.2021 r. znajduje się na ul. Małe Garbary 8 w Poznaniu.

Bank Nowy S. A. – kontakt, telefon, adres korespondencyjny
Kontakt telefoniczny do Banku Nowego S.A.
Infolinia z Polski: 801 372 772
- Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 (dot. obsługi kredytów) oraz 9:00-13:00 (dot. obsługi rachunków).
Infolinia z Polski i zagranicy: 13 46 55 750
- Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:00 (dot. zarówno obsługi kredytów jak i rachunków)
Infolinia służąca do zastrzegania karty: +48 618 565 278 (jako jedyna czynna 7 dni w tygodniu).
Telefon do centrali banku: 61 8 512 512
Kontakt mailowy
E-mail: sekretariat@banknowy.pl lub formularz kontaktowy.
Adres korespondencyjny
ul. Małe Garbary 8
61-756 Poznań
Godziny przelewów Bank Nowy S. A.
Przelewy w Banku Nowym S. A. są realizowane w systemie przelewów Elixir.
Sesje Elixir przelewów przychodzących:
- I sesja: przelewy księgowane do godz. 10:30
- II sesja: przelewy księgowane do godz. 14:00
- III sesja: przelewy księgowane do godz. 16:30
Sesje Elixir przelewów wychodzących:
- I sesja: przelewy realizowane o godz. 8:00
- II sesja: przelewy realizowane o godz. 12:00
- III sesja: przelewy realizowane o godz. 14:30
Oprócz tradycyjnych przelewów Bank Nowy S. A. realizuje również przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir.
Kod SWIFT (BIC) Banku Nowego S.A. to: POLUPLPR.
Oferta Banku Nowego S. A.
Oferta Banku Nowego S. A. to przede wszystkim lokaty, żeby z nich skorzystać i tak potrzebujesz otworzyć Rachunek depozytowy w Banku Nowym S. A. Wszystkie lokaty internetowe od Banku Nowego S.A. i ich warunki znajdują się w tabeli poniżej.
Lokata Internetowa | Oprocentowanie | Okres trwania |
NOWYdepozyt 6M GWARANTOWANY | 6,30% | 6 m-cy |
NOWYdepozyt 9M GWARANTOWANY | 6,00% | 9 m-cy |
NOWYdepozyt 4M ZYSK | 6,10% | 4 m-ce |
NOWYdepozyt 6M ZYSK | 6,00% | 6 m-cy |
NOWYdepozyt 9M ZYSK | 5,70% | 9 m-cy |
NOWYdepozyt 12M ZYSK | 5,70% | 12 m-cy |
NOWYdepozyt 1M PREMIUM | 4,00% | 1 m-c |
NOWYdepozyt 3M | 4,00% | 3 m-ce |
NOWYdepozyt 6M | 4,00% | 6 m-cy |
NOWYdepozyt 9M | 5,20% | 9 m-cy |
NOWYdepozyt 12M | 5,00% | 12 m-cy |
Lokaty Standardowe | 0,01% | do 12 m-cy |
Oferta Specj. Lokata onLINE | Oferta dla wybranych klientów, którzy nie posiadają lokaty w Banku Nowym. |