25 września 2023, aktualizacja: 26 września 2023

Zmiany w włoskim podatku od zysków nadzwyczajnych

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Jak donoszą włoskie media, rząd Giorgii Meloni wprowadził istotne modyfikacje do projektu podatku od zysków nadzwyczajnych, które wpłynęły na kierunek opodatkowania banków. Nowe przepisy pozwalają bankom na uniknięcie płacenia tego podatku, o ile przeznaczą co najmniej 2,5-krotność wymaganej daniny na wzmocnienie swoich rezerw. Jednak, jeśli bank zdecyduje się w przyszłości wykorzystać te środki na wypłatę dywidend, zostanie obciążony zaległym podatkiem, wraz z naliczonymi odsetkami.

Pierwsza reakcja rynku na te nowości była pozytywna, co zaowocowało krótkotrwałym wzrostem cen akcji włoskich banków podczas sesji. Niemniej jednak te zwyżki utraciły impet, a papiery banku Intesa Sanpaolo odnotowały niewielkie zyski, akcje UniCredit lekko straciły na wartości, a główny indeks giełdy w Mediolanie, FTSE MIB, spadł o 0,7 procent.

Luigi Tramontana, analityk w Banca Akros, wyraził opinię, że wobec dużych kapitałów zgromadzonych przez banki w rezerwach oraz ich skłonności do dzielenia się z akcjonariuszami, większość włoskich banków notowanych na giełdzie prawdopodobnie nie zdecyduje się na opcję wzmocnienia rezerw.

W sierpniu włoski rząd wprowadził podatek od zysków nadzwyczajnych w wysokości 40 procent, obliczany na podstawie różnicy między dochodami odsetkowymi netto w 2022 roku a 2021 roku (jeśli wzrosły o więcej niż 5 procent) lub w 2023 roku a 2021 roku (jeśli wzrosły o więcej niż 10 procent). Jednocześnie ograniczono maksymalną stawkę podatku do 0,1 procenta aktywów banku. Nowa wersja projektu zakłada, że podatek będzie naliczany wyłącznie na podstawie różnicy między dochodami odsetkowymi netto w 2023 roku a 2021 roku, pod warunkiem, że wzrosną one o co najmniej 10 procent. Maksymalna stawka podatku wyniesie 0,26 procenta aktywów banku ważonych ryzykiem. Nowe przepisy mogą zostać przyjęte w tym tygodniu.

To istotna zmiana w podejściu do opodatkowania banków w kontekście ich zysków nadzwyczajnych, co może mieć wpływ na strategie finansowe tych instytucji w najbliższych latach. Banki będą musiały zważać na sposób, w jaki alokują swoje zyski, biorąc pod uwagę wymagane wzmocnienie rezerw i ryzyko naliczenia podatku w przypadku przyszłych dywidend. Warto również zauważyć, że te zmiany wpisują się w szerszy kontekst działań włoskiego rządu w obszarze opodatkowania firm oraz finansów publicznych.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu