22 stycznia 2024

Polska blisko celu zyskania potężnych pieniędzy. Minister Funduszy ogłasza spełnienie warunków

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Polska osiągnęła kluczowy etap w drodze do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych, ogłosiła minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej, Polska spełniła trzy ostatnie warunki niezbędne do otrzymania 76 miliardów euro na realizację programów do 2027 roku. Niemniej jednak, korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski, podkreśla, że to jeszcze nie koniec procesu, a sam komunikat KE stanowi jedynie krok w kierunku weryfikacji.

Komunikat KE a Polska – Czy Warunki Zostały Spełnione?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Macieja Sokołowskiego, KE otrzymała od Polski nową samoocenę dotyczącą warunku związanego z niezawisłością sądów. Choć oficjalnie Polska zgłosiła, że warunek ten został spełniony, KE będzie dokładnie analizować przekazane dokumenty, a proces ten może potrwać trzy miesiące. Dopiero po tej analizie Komisja Europejska stwierdzi, czy warunki zostały spełnione zgodnie z polską samooceną.

Warunki Opłacenia Faktur: Kwestia Zdrowia Publicznego i Transportu

Warto zaznaczyć, że Komisja Europejska analizuje nie tylko kwestię niezawisłości sądów, ale również aspekty zdrowia publicznego i transportu. Maciej Sokołowski podkreśla, że w tych obszarach nie zanotowano zmian w ostatnich dniach, co oznacza, że warunki te wciąż pozostają do wypełnienia. Choć Polska wysłała nową ocenę dotyczącą praworządności, nie można jeszcze mówić o pełnym spełnieniu warunków.

Proces Analizy i Perspektywy Finansowe

Minister Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniła, że dokumenty przekazane do KE będą jeszcze analizowane, a po tej procedurze nastąpi zgoda na złożenie wniosków o dofinansowanie. Proces ten potrwa jeszcze kilka miesięcy, aż do momentu, gdy Polska będzie mogła składać wnioski o refinansowanie projektów. Warto jednak podkreślić, że część środków z funduszy strukturalnych już trafiła do Polski, umożliwiając przygotowywanie i kontraktowanie projektów.

Oczekiwane Środki z Funduszy Spójności

Polska oczekuje na około 76 miliardów euro z funduszy spójności, które są częścią budżetu UE na lata 2021-2027. Te środki pozostają zamrożone z powodu niespełnienia przez Polskę szeregu warunków, w tym tych związanych z praworządnością. Do momentu spełnienia tych warunków, KE nie może sfinansować polskich wniosków o płatność.

Oprócz tego, Polska już skierowała do KE pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy, otrzymując blisko 7 miliardów euro. Jednakże, do pełnej realizacji projektów i uzyskania długo oczekiwanych funduszy, Polska musi kontynuować wysiłki w spełnianiu pozostałych warunków stawianych przez Komisję Europejską.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu