4 marca 2024

Podwyżka emerytur -skutki finansowe dla seniorów oraz zmiany w polityce podatkowej

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Dobre wieści dla seniorów

Najniższe emerytury wzrosły o 12,12 proc., osiągając kwotę do 1780,96 zł brutto od piątku. To oznacza, że świadczenia wypłacane przez ZUS są regularnie waloryzowane, co przynosi korzyści seniorom. Jednakże, warto zauważyć, że z tą dobrocią wiąże się również pewne konsekwencje, zwłaszcza z punktu widzenia skarbówki.

Podwyżki emerytur – kwestia potrąceń

Podwyżki emerytur na rękę mogą być jednak nieco skromniejsze z uwagi na potrącenia. Z każdego świadczenia potrącane jest 9 proc. składki zdrowotnej, co zmniejsza kwotę netto wypłacaną emerytom. Jest to szczególnie ważne, gdyż dotyczy to wszystkich świadczeń.

>> Czytaj także – Waloryzacja emerytur i rent 2024. Od dziś w górę! Świadczenia wzrosły o 12,12%

Więcej podatków dla seniorów

Po tegorocznej waloryzacji część seniorów będzie musiała się liczyć z nowymi obciążeniami podatkowymi. Osoby z emeryturami powyżej 2 tys. 300 zł brutto mogą stracić prawo do emerytury bez podatku. To oznacza, że składka zdrowotna może pochłonąć większą część świadczenia, a pojawi się także PIT.

>> Zobacz – Waloryzacja Emerytur w 2024 roku: Co Oznacza dla Emerytów?

Rozwiązania na przyszłość

Aby uchronić seniorów przed wzrostem podatków, analizowane są różne rozwiązania. Jednym z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, co obiecywał Donald Tusk. Jednakże, droga do wprowadzenia tej zmiany jest jeszcze daleka.

Podwyżka emerytur jest z pewnością dobrą wiadomością dla seniorów, jednakże warto być świadomym również konsekwencji finansowych, takich jak potrącenia składek zdrowotnych i wzrost podatków. Dlatego też, ważne jest rozważenie różnych scenariuszy i śledzenie ewentualnych zmian w polityce podatkowej.

>> Czytaj również – Renta socjalna po marcowej waloryzacji. Co się zmieni?

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu