5 grudnia 2023

Niezależność NBP w ogniu krytyki! Mocne kontrowersje wokół 14 doradców prezesa NBP – kim oni są?

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Niezależność Banku, a pytania o doradców

Jak donoszą media, wiceprezes NBP, Marta Kightley, stanowczo broni pluralistycznego zespołu doradców prezesa Adama Glapińskiego. Odpowiadając na pytania dotyczące polityki kadrowej i niezależności banku centralnego, Kightley podkreśla, że niezależność NBP przejawia się w podejmowanych decyzjach, a nie w personaliach pracujących w instytucji.

Kontrowersje wokół doradców Glapińskiego

Kontrowersje wokół doradców prezesa NBP pojawiły się po informacjach „Rzeczpospolitej”, ujawniających, że w gronie 14 doradców znalazł się prominentny polityk PiS, Wojciech Jasiński. Jasiński, wieloletni poseł tej partii, pełnił różne funkcje ministerialne, m.in. ministra skarbu (2006-2007) i prezesa Orlenu (2015-2018).

Odpowiedzi Członków Zarządu NBP

Marta Kightley, wiceprezes NBP, podkreśla, że historycznie w gronie doradców prezesa zasiadali przedstawiciele różnych partii politycznych, w tym premierzy. Paweł Szałamacha, członek zarządu NBP, przywołuje przykłady takich doradców, jak Paweł Samecki i Elżbieta Chojna-Duch, pochodzących z różnych obozów politycznych.

Pluralistyczny zespół doradców

Paweł Szałamacha twierdzi, że prezes Glapiński dobiera zespół doradców w sposób pluralistyczny, uwzględniając różne szkoły myślenia i wiedzę, jaką mogą przekazać. Przywołuje przy tym przykłady Sameckiego i Chojny-Duch jako dowód na pluralizm w podejściu do doboru doradców.

Krytyka przepisów dot. NBP

Wiceprezes NBP, Rafał Sura, zwraca uwagę na przestarzałe przepisy dotyczące NBP. Podkreśla, że ustawa o Trybunale Stanu, która pozwala postawić prezesa NBP przed trybunałem, pochodzi z 1982 roku, a więc z okresu stanu wojennego. Sura uważa, że te przepisy są przestarzałe i niezgodne z obecnie obowiązującymi standardami.

Konsekwencje zawieszenia Prezesa NBP

Wiceprezes NBP, Marta Kightley, wskazuje na potencjalne negatywne skutki zawieszenia prezesa banku centralnego dla złotego i wyceny instrumentów finansowych. Zaznacza, że takie działanie byłoby niebezpiecznym precedensem, mogącym wpłynąć na kurs walutowy i rentowności obligacji.

Warto zaznaczyć, że debata wokół doradców prezesa NBP oraz kwestii niezależności banku centralnego wzbudza duże zainteresowanie i wywołuje dyskusję na arenie publicznej. Oczekuje się, że dalsze wydarzenia rzucają światło na te kontrowersje.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu