4 stycznia 2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar rozmawiał z prokuratorem o rezygnacji. Drugie spotkanie w kuluarach polityki

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Drugie spotkanie w sprawie rezygnacji

Według informacji przekazanych przez różne źródła, Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się w środę z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim w celu omówienia możliwej dobrowolnej rezygnacji ze stanowiska. Portal tvn24.pl potwierdził tę informację, informując, że Dariusz Barski ostatecznie odmówił rezygnacji. To druga tego typu rozmowa między Bodnarem a Barskim, jak wynika z naszych źródeł.

Zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry

Dariusz Barski jest uważany za bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry, co czyni go praktycznie nieodwoływalnym przez rząd Donalda Tuska. Wprowadzone zmiany przepisów sprawiają, że do odwołania prokuratora krajowego i jego zastępców wymagana jest zgoda prezydenta. Przepis ten obowiązuje od 2016 roku, a dodatkowy wymóg wprowadzono w lipcu 2023 roku, nakazując uzyskanie zgody na piśmie.

Brak komentarza od ministra Bodnara

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar nie udzielił komentarza na temat sytuacji, odsyłając do momentu podjęcia decyzji personalnych. To druga rozmowa na temat rezygnacji ze stanowiska prokuratora krajowego, co wskazuje na istotność tego tematu w kuluarach politycznych.

Prokuratura Krajowa „zabetonowana” przez odchodzącą władzę

Prokuratura Krajowa jest jedną z instytucji państwowych, które, według różnych doniesień, zostały „zabetonowane” przez rządzącą wówczas partię. Proces odwołania prokuratora krajowego wymaga zgody prezydenta na piśmie, co wprowadzono w lipcu 2023 roku. Ta sytuacja sprawia, że minister Ziobro ma pewne uprawnienia w przekazywaniu części kompetencji prokuratora generalnego swojemu bliskiemu współpracownikowi, Dariuszowi Barskiemu, będącemu prokuratorem krajowym.

Oczekiwane decyzje w kwestii personalnej

Minister Bodnar wstrzymuje się od komentarzy i oznajmia, że wypowie się dopiero po podjęciu decyzji personalnych. Kwestia rezygnacji Dariusza Barskiego wydaje się być istotnym zagadnieniem politycznym, a proces ten ma potencjalne konsekwencje dla sytuacji w Prokuraturze Krajowej, instytucji uznawanej za jedną z kluczowych w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu