Rolnicy oraz ich domownicy, którzy osiągnęli wymagany wiek emerytalny, mają możliwość ubiegania się o emeryturę rolniczą w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Proces ten można zrealizować osobiście w oddziale KRUS, co jest wygodną opcją dla tych, którzy wolą bezpośredni kontakt z pracownikami instytucji.
Kto może złożyć wniosek?
Prawo do złożenia wniosku o emeryturę rolniczą mają osoby, które spełniają określone warunki. Dotyczy to rolników oraz ich domowników, którzy mają co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn) i byli ubezpieczeni w systemie emerytalno-rentowym przez co najmniej 25 lat. Wniosek może być złożony osobiście przez zainteresowanego lub przez pełnomocnika posiadającego odpowiednie upoważnienie.
>> zobacz również: Jak złożyć wniosek do KRUS o emeryturę rolniczą przez ePUAP?
Jakie dokumenty są potrzebne?
Aby złożyć wniosek o emeryturę rolniczą, należy przygotować:
- Wniosek o emeryturę rolniczą lub rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.
- Kwestionariusz dotyczący okresów ubezpieczenia społecznego rolników.
- Dokumenty potwierdzające okresy podlegania innym ubezpieczeniom społecznym, takie jak zaświadczenia z ZUS, świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa.
- Dokumenty potwierdzające ubezpieczenie za granicą w państwach, z którymi Polska ma umowy międzynarodowe, lub w krajach UE/EFTA.
- Formularz unijny E 207 PL dla osób z okresami ubezpieczenia w Polsce i innych krajach UE/EFTA.
- Dokumenty potwierdzające zakończenie działalności rolniczej.
Jeżeli w złożonym wniosku brakuje niezbędnych danych lub dokumentów, KRUS poprosi o ich uzupełnienie w określonym terminie. Niedostarczenie wymaganych dokumentów w terminie spowoduje odmowę wszczęcia postępowania.
>> Czytaj także: Złóż wniosek o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych
Jak złożyć wniosek?
Aby złożyć wniosek, należy udać się do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika posiadającego odpowiednie upoważnienie. Wniosek o emeryturę rolniczą można złożyć najwcześniej na 30 dni przed spełnieniem wszystkich warunków do przyznania świadczenia, np. osiągnięciem wieku emerytalnego. Złożenie wniosku przed tym terminem skutkuje decyzją odmowną, ale KRUS wskaże, które warunki nie zostały spełnione. Prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, jeżeli warunki zostaną spełnione.
Koszt i czas oczekiwania
Usługa złożenia wniosku jest bezpłatna. KRUS rozpatruje wniosek w ciągu 30 dni od daty jego złożenia, pod warunkiem, że nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowego postępowania wyjaśniającego.
>> Czytaj także: Zmiana wysokości minimalnej podstawy wymiaru miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej
Dodatkowe informacje
Do czasu zakończenia postępowania, wnioskodawca ma prawo wycofać wniosek, co można zrobić na piśmie lub ustnie do protokołu. Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeśli nastąpi przed uprawomocnieniem się decyzji, co ma miejsce miesiąc po doręczeniu decyzji. Wycofanie wniosku powoduje umorzenie postępowania.
Szczegółowe informacje na temat warunków przyznawania emerytury rolniczej, zasad ustalania wysokości świadczeń oraz uwzględniania okresów ubezpieczenia za granicą można uzyskać w oddziałach regionalnych, placówkach terenowych lub na stronie internetowej KRUS. Proces ubiegania się o emeryturę rolniczą jest prosty i dostępny dla wszystkich spełniających wymagane kryteria, co pozwala na uzyskanie należnych świadczeń emerytalnych bez zbędnych komplikacji.