24 września 2024

Jak zacząć inwestować w nieruchomości bez dużego wkładu finansowego? 

3 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

W ostatnich latach nieruchomości stały się jedną z najlepszych i najpewniejszych inwestycji – ich ceny w ciągu kilku lat w niektórych miejscach wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Prognozy na przyszłość również są optymistyczne pod tym kątem. Jeśli więc chcesz zadbać o swój los, rozważ inwestowanie pieniędzy właśnie w ten sposób. Jak zacząć to robić bez dużego wkładu finansowego? 

Nieruchomości są dobrą inwestycją na przyszłość, w tym także na emeryturę. Ich wysokie ceny sprawiają jednak, że obecnie niewiele osób może sobie pozwolić na zakup za gotówkę. Można jednak inwestować przy wsparciu banku, z jedynie częściowym wkładem własnym. 

Dlaczego inwestycja w nieruchomości się opłaca? 

Inwestycja w nieruchomości jest opłacalna z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, nieruchomości mają tendencję do stabilnego wzrostu wartości. To czyni je atrakcyjnym aktywem do zabezpieczenia kapitału przed inflacją, a także przed stratami wynikającymi z nagłego spadku wartości. 

Po drugie, nieruchomości generują stały dochód pasywny, szczególnie w przypadku wynajmu (który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem np. wśród studentów), co może stanowić regularne źródło przychodów. Dodatkowo nieruchomości są namacalnym aktywem, co daje inwestorowi poczucie bezpieczeństwa, a także możliwości ich różnorodnego wykorzystania – do zamieszkania, pod wynajem, do prowadzenia w nich działalności gospodarczej czy wyremontowania/podziału i sprzedaży z zyskiem.  

Co więcej, rynek nieruchomości jest mniej podatny na nagłe wahania w porównaniu do innych form inwestycji, takich jak np. motoryzacja czy giełda. To czyni go bardziej przewidywalnym i stabilnym.

Jak zacząć inwestować w nieruchomości bez dużych oszczędności? 

Jeśli wiesz już, że w Twoim przypadku inwestowanie w nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem, możesz przejść do rozważenia tego, w jaki sposób wejść na ten rynek. Sam zakup działki o wielkości 10 arów to obecnie wydatek rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych (w zależności od lokalizacji). Cena za m2 mieszkania w wojewódzkim mieście to obecnie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba więc sporych nakładów. Nie wszystkie muszą jednak pochodzić z Twojego konta oszczędnościowego. Możesz zdecydować się na kredyt mieszkaniowy, w ramach którego sfinansujesz zakup. 

Co ważne, musisz w tej sytuacji pamiętać o: 

  • zgromadzeniu wkładu własnego – powinien wynosić minimum 10% wartości nieruchomości, 
  • wypracowaniu zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie, 
  • konieczności występowania braku zaległości w spłacie wcześniejszych zobowiązań, 
  • udokumentowania regularnych dochodów. 

Kredyt hipoteczny ma celowy charakter. W związku z tym możesz go przeznaczyć np. na zakup mieszkania, domu, działki czy lokalu, a pożyczonymi środkami nie możesz dysponować w swobodny sposób. 

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania – najważniejsze informacje 

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, musisz mieć zdolność kredytową. To na jej podstawie bank oszacuje, ile pieniędzy będzie Ci w stanie pożyczyć, aby była możliwa spłata zgodnie z założeniami wynikającymi z harmonogramu. Na zdolność wpływają m.in. Twoje dochody, stałe wydatki, inne zobowiązania, liczba osób na utrzymaniu, Twój wiek, a nawet stan cywilny. 

Minimalny wkład własny wynosi obecnie 10%. Na lepsze warunki możesz jednak liczyć, jeśli zgromadzisz 20% wkładu własnego. Warto więc odłożyć nieco więcej środków, aby później spłata zobowiązania była mniejszym obciążeniem. 

Kredyt hipoteczny wiąże się z ustanowieniem hipoteki na nieruchomości – ta zostaje wpisana do ksiąg wieczystych. Stanowi zabezpieczenie banku na wypadek problemów ze spłatą. 

Ile wynosi rata przy kredycie hipotecznym? 

Wysokość raty przy kredycie hipotecznym jest uzależniona przede wszystkim od: 

  • kwoty kredytu – kredyt hipoteczny 2 mln zł będzie się wiązał z inną ratą niż ten na 500 000 zł;  
  • okresu spłaty – im jest dłuższy, tym niższa rata, ale wyższe ogólne koszty; 
  • wysokości i rodzaju oprocentowania; 
  • szczegółów dotyczących oferty konkretnego banku. 

W niektórych przypadkach rata będzie wynosiła około 1000 zł, a w innych mniej lub znacznie więcej. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy pożyczysz i na jakich warunkach. W każdym przypadku należy pamiętać o tym, aby szczegóły w tym zakresie były dopasowane do potrzeb i możliwości kredytobiorcy. Wtedy spłata zobowiązania nie będzie nadmiernym obciążeniem fizycznym oraz psychicznym. 

Gdzie znaleźć dobry kredyt hipoteczny dla inwestora? 

Jeśli chcesz zainwestować w swoją pierwszą nieruchomość, skorzystaj z rankingu kredytów mieszkaniowych. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje dotyczące produktów oferowanych na rynku, a także ich przejrzyste zestawienie. Dzięki temu z łatwością wybierzesz, co jest dla Ciebie najlepsze. Zapoznasz się też z kalkulacjami dotyczącymi miesięcznej raty, okresu spłaty czy całkowitego kosztu kredytu. Wszystko to zrobisz w dowolnym czasie, bez wychodzenia z domu i bez presji ze strony pracowników banku. 

Inwestowanie w nieruchomości się opłaca – jest bezpieczne i nie wiąże się z dużym ryzykiem spadku wartości tego, w czym ulokujesz swój kapitał. Aby rozpocząć ten proces, wystarczy Ci wkład własny i zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie wraz z pozytywną historią spłaty wcześniejszych zobowiązań. Dzięki temu zyskasz szansę na to, by kupić mieszkanie, a następnie je wynająć czy wyremontować i sprzedać z zyskiem. 

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu