21 lutego 2025

Jak kupić spółki z WIG20? Różne sposoby

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Dziś przyglądamy się sposobom inwestowania w spółki znajdujące się w indeksie WIG20. W pierwszej kolejności powiemy sobie czym jest indeks WIG20 oraz czym charakteryzują się spółki wchodzące w jego skład. W dalszej części materiału powiemy więcej o sposobach inwestowania w największe i najbardziej płynne podmioty polskiej giełdy, bo przecież nie tylko akcje wchodzą w grę! Zostań z nami i dowiedz się więcej na ten temat. 

WIG20 – czym jest i jak klasyfikowane są spółki indeksu?

WIG20 jest to indeks cenowy 20 największych spółek giełdowych, notowanych na GPW, czyli Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość jego jest więc wyliczana na podstawie portfela akcji 20 spółek (największych i najbardziej płynnych).

Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę ceny zawieranych transakcji, bez uwzględnienia dochodów z tytułu dywidend. W skład indeksu może wchodzić maksymalnie 5 spółek działających w tym samym sektorze. 

Warto wiedzieć, że indeks WIG20 jest indeksem bazowym dla innych indeksów. 

W każdy 3 piątek lutego, maja, sierpnia i listopada ma miejsce ponowne przesortowanie, jeśli w rankingu nastąpiły zmiany są one wprowadzane na kolejnej (poniedziałkowej) sesji. Jeśli dana spółka spadła w rankingu, a jednocześnie zastąpiła ją inna, zobaczymy zmiany w składzie indeksu. 

W kwestii ostatnich zmian, 18 marca 2023 spółka CCC zastąpiła spółka Alior Bank. W ubiegłym roku, 16 marca 2024 Asseco Poland zastąpione zostało przez spółkę Budimex.

Jak można inwestować w spółki WIG20?

Zainwestować w instrument bazowy WIG20 możemy poprzez kontrakt terminowy FW20, który warto podkreślić jest pierwszym kontraktem notowanym na warszawskiej giełdzie. 

Istnieje także możliwość zainwestowania w WIG20 poprzez ETF, czyli fundusze inwestycyjne, dzięki czemu nie musisz posiadać wysokich kwot, które ograniczają inwestorów w przypadku kontraktów terminowych na ten indeks. Na warszawskiej giełdzie dostępne są dwa ETF-y, takie jak ETFW20L – Lyxor oraz BETAW20TR – Agio Funds.

Jeśli chodzi o instrumenty pochodne zaInwestować w WIG20 możemy poprzez futuresy na WIG20 oraz CFD na WIG20.

Futures na WIG20 będą mniej elastyczne niż CFD jeśli chodzi o wysokość kapitału. CFD pozwala na zawieranie pozycji o znacznie niższym wolumenie. W przypadku futures nie mamy również ochrony przed ujemnym saldem, więc pozycja stratna zostanie automatycznie zamknięta. Konieczne jest też samodzielne rolowanie, co będzie wiązało się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. 

Kontrakty CFD na WIG20 to kolejny sposób na zainwestowanie kapitału. Poza walutami, czyli rynkiem Forex, kontrakty różnicowe dają możliwość zainwestowania w inne instrumenty takie jak właśnie indeksy giełdowe, surowce, czy kryptowaluty. Dzięki CFD możemy inwestować w te same instrumenty posiadając zdecydowanie niższy kapitał, a jednocześnie zarządzać wyższym, dzięki dźwigni finansowej. 

Lewar dla CFD na indeksy giełdowe, zgodnie z regulacjami ESMA wynosi 10:1 i tak jest też w przypadku kontraktów CFD na indeks polskiej giełdy, WIG20. 

Redaktor portalu Bankujesz

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
토지노꽁머니
토지노꽁머니
2 miesięcy temu

I just wanted to express my gratitude for the valuable insights you provide through your blog. Your expertise shines through in every word, and I’m grateful for the opportunity to learn from you.

꽁머니사이트
꽁머니사이트
2 miesięcy temu

Your writing is like a breath of fresh air in the often stale world of online content. Your unique perspective and engaging style set you apart from the crowd. Thank you for sharing your talents with us.

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu