Dziś przyglądamy się sposobom inwestowania w spółki znajdujące się w indeksie WIG20. W pierwszej kolejności powiemy sobie czym jest indeks WIG20 oraz czym charakteryzują się spółki wchodzące w jego skład. W dalszej części materiału powiemy więcej o sposobach inwestowania w największe i najbardziej płynne podmioty polskiej giełdy, bo przecież nie tylko akcje wchodzą w grę! Zostań z nami i dowiedz się więcej na ten temat.
WIG20 – czym jest i jak klasyfikowane są spółki indeksu?
WIG20 jest to indeks cenowy 20 największych spółek giełdowych, notowanych na GPW, czyli Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość jego jest więc wyliczana na podstawie portfela akcji 20 spółek (największych i najbardziej płynnych).
Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę ceny zawieranych transakcji, bez uwzględnienia dochodów z tytułu dywidend. W skład indeksu może wchodzić maksymalnie 5 spółek działających w tym samym sektorze.
Warto wiedzieć, że indeks WIG20 jest indeksem bazowym dla innych indeksów.
W każdy 3 piątek lutego, maja, sierpnia i listopada ma miejsce ponowne przesortowanie, jeśli w rankingu nastąpiły zmiany są one wprowadzane na kolejnej (poniedziałkowej) sesji. Jeśli dana spółka spadła w rankingu, a jednocześnie zastąpiła ją inna, zobaczymy zmiany w składzie indeksu.
W kwestii ostatnich zmian, 18 marca 2023 spółka CCC zastąpiła spółka Alior Bank. W ubiegłym roku, 16 marca 2024 Asseco Poland zastąpione zostało przez spółkę Budimex.
Jak można inwestować w spółki WIG20?
Zainwestować w instrument bazowy WIG20 możemy poprzez kontrakt terminowy FW20, który warto podkreślić jest pierwszym kontraktem notowanym na warszawskiej giełdzie.
Istnieje także możliwość zainwestowania w WIG20 poprzez ETF, czyli fundusze inwestycyjne, dzięki czemu nie musisz posiadać wysokich kwot, które ograniczają inwestorów w przypadku kontraktów terminowych na ten indeks. Na warszawskiej giełdzie dostępne są dwa ETF-y, takie jak ETFW20L – Lyxor oraz BETAW20TR – Agio Funds.
Jeśli chodzi o instrumenty pochodne zaInwestować w WIG20 możemy poprzez futuresy na WIG20 oraz CFD na WIG20.
Futures na WIG20 będą mniej elastyczne niż CFD jeśli chodzi o wysokość kapitału. CFD pozwala na zawieranie pozycji o znacznie niższym wolumenie. W przypadku futures nie mamy również ochrony przed ujemnym saldem, więc pozycja stratna zostanie automatycznie zamknięta. Konieczne jest też samodzielne rolowanie, co będzie wiązało się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.
Kontrakty CFD na WIG20 to kolejny sposób na zainwestowanie kapitału. Poza walutami, czyli rynkiem Forex, kontrakty różnicowe dają możliwość zainwestowania w inne instrumenty takie jak właśnie indeksy giełdowe, surowce, czy kryptowaluty. Dzięki CFD możemy inwestować w te same instrumenty posiadając zdecydowanie niższy kapitał, a jednocześnie zarządzać wyższym, dzięki dźwigni finansowej.
Lewar dla CFD na indeksy giełdowe, zgodnie z regulacjami ESMA wynosi 10:1 i tak jest też w przypadku kontraktów CFD na indeks polskiej giełdy, WIG20.