wakacje kredytowe ing

Od 1 maja 2024 r. ustawowe wakacje kredytowe mają znowu wejść w życie. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, na jakich zasadach możesz skorzystać z wakacji kredytowych oraz w jaki sposób złożyć wniosek w tej sprawie. W tekście tłumaczymy kiedy i jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Banku Śląskim ING.

https://www.youtube.com/watch?v=PviA3iTRCU8

Czym są ustawowe wakacje kredytowe?

Ustawowe wakacje kredytowe to projekt wprowadzony w 2022 r. przez rząd PiS, który miał na celu wesprzeć kredytobiorców spłacających kredyty hipoteczne, których raty znacząco podrosły ze względu na podwyżki stóp procentowych. Program na przestrzeni lat 2022-2023 umożliwiał zawieszenie spłat nawet 8 rat kredytowych w kredytach hipotecznych, które służyły zaspokojeniu własnej potrzeby mieszkaniowej. Ostatni miesiąc, w którym obowiązywały przepisy to grudzień 2023.

5 marca 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił na konferencji prasowej premiera, że projekt przyjął projekt ustawy, na mocy którego wakacje kredytowe miałyby ponownie obowiązywać od 1 maja. Nowe przepisy przewidują, że będzie można zawiesić ratę kredytową w maju i czerwcu, po czym po jedynym miesiącu w III i IV kwartale roku 2024. Ponadto ograniczono to, kto może skorzystać z wakacji kredytowych. Wprowadzono kwotę maksymalną kredytu na poziomie 1,2 mln zł oraz rata musi stanowić minimum 30% miesięcznego dochodu (ta druga zasada nie dotyczy rodziców trójki dzieci).

Więcej o aktualnym programie wakacji kredytowych przeczytasz w tekście podlinkowanym poniżej.

Czytaj więcej

Jak donoszą media, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadza nowy wymóg dotyczący finansowania długoterminowego w Polsce. Jest to element szerszych działań nadzoru finansowego mających na celu osiągnięcie optymalnej struktury finansowania potrzeb mieszkaniowych w kraju. Wprowadzenie tego wymogu ma związek z akcją kredytową w zakresie portfela hipotecznego i ma na celu dostosowanie struktury aktywów i pasywów banków do potrzeb tego sektora.

Czytaj więcej 6 września 2023

Media obiegają doniesienia o potencjalnym przedłużeniu programu wakacje kredytowe, co skupia uwagę wielu kredytobiorców. Według informacji pochodzących z różnych źródeł, istnieje mocne prawdopodobieństwo, że program wakacje kredytowe zostanie przedłużony. Szczegóły w tej kwestii po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, gdy prezes jednego z największych banków w Polsce, Leszek Skiba z Pekao, wyjawił plany na antenie TOK FM.

Czytaj więcej 28 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu