transparentność

Projekt ustawy o kryteriach nominacji do organów zarządzających przedsiębiorstwami Skarbu Państwa jest inicjatywą planowaną do przedstawienia na koniec lutego - tak zapowiedział lider partii Polski 2050, Szymon Hołownia, będący również marszałkiem Sejmu. Według Hołowni, głównym celem tego projektu jest wyeliminowanie ingerencji politycznej w obsadzanie kluczowych stanowisk w państwowych spółkach poprzez wprowadzenie przejrzystych kryteriów rekrutacji.

W trakcie konferencji prasowej w Sejmie Hołownia podkreślił, że inicjatywa ta wynika z potrzeby zredukowania społecznych kontrowersji związanych z nepotyzmem i korupcją. Jego zdaniem, społeczeństwo pragnie uczciwości i przejrzystości w zarządzaniu majątkiem publicznym, unikając sytuacji, w której członkowie rad nadzorczych czy zarządów spółek korzystają z pozycji na rzecz partyjnych interesów. W związku z tym, Hołownia ogłosił przygotowanie projektu ustawy regulującej zasady nominacji do organów zarządzających spółkami Skarbu Państwa, mającą na celu zapewnienie kompetentnego i profesjonalnego zarządzania państwowym majątkiem.

Czytaj także: Burzliwe debaty w Sejmie. Spór nad ustawą dotyczącą praw LGBT

Jednym z kluczowych punktów zapowiadanego projektu jest wprowadzenie zakazu przekazywania darowizn na rzecz partii politycznych przez członków rad nadzorczych i zarządów spółek państwowych. Hołownia podkreślił, że celem projektu jest również ograniczenie liczby członków rad nadzorczych spółek do siedmiu osób, w tym reprezentujących właściciela państwowego, niezależnych ekspertów oraz przedstawicieli pracowników. W dodatku, w zarządach spółek państwowych będzie wprowadzony zakaz zatrudniania czynnych polityków.

Kolejnym istotnym aspektem projektu jest utworzenie Komitetu Nominacyjnego, mającego zadanie nominowania kandydatów na stanowiska w organach zarządzających spółkami Skarbu Państwa. Jednakże szczegóły dotyczące sposobu powoływania tego Komitetu pozostają jeszcze przedmiotem dyskusji.

W ramach planowanego projektu ustawy, wprowadzony zostanie także rejestr wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zarządów spółek, co ma zwiększyć przejrzystość i kontrolę nad wynagrodzeniami w sektorze publicznym.

...

Projekt ustawy o kryteriach nominacji do organów zarządzających przedsiębiorstwami Skarbu Państwa jest inicjatywą planowaną do przedstawienia na koniec lutego – tak zapowiedział lider partii Polski 2050, Szymon Hołownia, będący również marszałkiem Sejmu. Według Hołowni, głównym celem tego projektu jest wyeliminowanie ingerencji politycznej w obsadzanie kluczowych stanowisk w państwowych spółkach poprzez wprowadzenie przejrzystych kryteriów rekrutacji.

Czytaj więcej 9 lutego 2024

Jak donoszą media, Sejm dokonał wyboru nowego premiera w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego. 248 posłów opowiedziało się za powołaniem na stanowisko szefa rządu Donalda Tuska, podczas gdy 201 było przeciwnych, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, pełnił funkcję premiera Polski przez 7 lat przed objęciem stanowiska w Brukseli. Jego powrót do krajowej polityki został przyjęty z pewnym zaskoczeniem, ale zdobył poparcie Sejmu.

Czytaj więcej 12 grudnia 2023

W ostatnich dniach Polska stała się świadkiem gwałtownego sporu dotyczącego projektu ustawy zakładającego zamrożenie cen energii. Premier Mateusz Morawiecki nazwał go brutalnym lobbingiem i wezwał do utworzenia komisji śledczej. Jednak to, co miało być głównym tematem dyskusji, to „afera wiatrakowa”. Premier oskarżył media, w tym „Fakty” TVN, o ignorowanie tej sprawy. Sprawdzimy, jakie są fakty i jak media TVN24 rzeczywiście relacjonowały tę kontrowersyjną kwestię.

Czytaj więcej 6 grudnia 2023

W dniu 18 lipca, Bank BNP Paribas opublikował wersję online raportu zintegrowanego, podsumowującego rok 2022. W raporcie zostały przedstawione wyniki finansowe, istotne informacje biznesowe oraz postępy banku w dziedzinie ESG (Environmental, Social, Governance) – czyli wpływu działalności firmy na środowisko naturalne, społeczeństwo oraz strukturę zarządczą. To już czwarta elektroniczna edycja tego raportu.

Czytaj więcej 18 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu