RPP

RPP pod lupą ekonomistów

Dziś, na zakończenie dwudniowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. To ostatnie w tym roku posiedzenie RPP, a ekonomiści banków już teraz wydają prognozy. Stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 5,75 procent, jednak czy RPP zdecyduje się na zmianę kursu?

Ostatnie doniesienia z polskiego rynku finansowego skupiają uwagę na decyzji RPP dotyczącej stóp procentowych. Dwa dni intensywnych obrad mają doprowadzić do ogłoszenia decyzji, a eksperci już wydają swoje opinie. Czy utrzymanie obecnych stóp procentowych będzie korzystne dla złotego? O tym piszemy poniżej.

https://twitter.com/forexwaluty/status/1732354127529689206

Prognozy ekonomistów i rynek

Według prognoz ekonomistów banków, RPP nie dokona zmiany w poziomie stóp procentowych. Stopa referencyjna utrzyma się na obecnym poziomie, wynoszącym 5,75 procent. Analitycy zauważają, że inwestorzy nie oczekują radykalnych zmian w polityce pieniężnej Polski w najbliższych miesiącach.

"Inwestorzy raczej nie czekają na wynik posiedzenia RPP, bo jest jasne, że w polskiej polityce pieniężnej nic się nie wydarzy przez kilka miesięcy" - wskazano w komentarzu ekonomistów Banku Pekao.

Czytaj również: Kontrowersje wokół „Lex Tusk”. Błędy, milczenie Kaczyńskiego i wątpliwości w polskiej polityce

Możliwe skutki dla złotego

Utrzymanie obecnych stóp procentowych może pozytywnie wpłynąć na wartość złotego - taką opinię wyrażają eksperci Santander Bank Polska. W raporcie z wtorku podkreślają, że utrzymanie stabilności stóp procentowych może wspomóc polską walutę. Jednakże, czy taka decyzja wpłynie rzeczywiście korzystnie na...

Jak donoszą media, w sprawozdaniach z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pomijane są niektóre wypowiedzi członków Rady – podkreśliła Joanna Tyrowicz, członkini tego gremium, w mediach społecznościowych. Zaznaczyła, że od pewnego czasu prezes RPP arbitralnie decyduje, co trafia do protokołu z posiedzenia, co jest powodem do zaniepokojenia dla członków Rady.

Czytaj więcej 18 października 2023

Wyniki niedawnych wyborów parlamentarnych w Polsce, ogłoszone w ostatnich sondażach late poll, zdają się nie przynieść radykalnych zmian w polityce Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Analitycy z Morgan Stanley, jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, prognozują, że choć wyniki te przynoszą zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, opozycja może liczyć na większość parlamentarną, co nie wpłynie zbytnio na aktualną strukturę RPP.

Czytaj więcej 16 października 2023

Planowanie i zarządzanie swoimi finansami to ważna część odpowiedzialności finansowej każdego z nas. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest efektywne lokowanie nadwyżek finansowych. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że trzymanie środków na tradycyjnym rachunku bankowym jest bezpieczne, to jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że istnieją bardziej dochodowe i atrakcyjne alternatywy. Jedną z takich alternatyw są Lokaty Facto, którą umówimy w dzisiejszym artykule. To oferta prowadzona przez BFF Bank S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, która zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów. Dlaczego? Ponieważ oferuje ona atrakcyjne oprocentowanie sięgające nawet 7% rocznie. Dzięki temu Twoje oszczędności pracują na Ciebie znacznie efektywniej niż na tradycyjnym rachunku bankowym.

Czytaj więcej 5 września 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu