6 grudnia 2023

RPP pod lupą ekonomistów – jakie oczekiwania przed decyzją w sprawie stóp procentowych? Już dziś ważna decyzja

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

RPP pod lupą ekonomistów

Dziś, na zakończenie dwudniowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. To ostatnie w tym roku posiedzenie RPP, a ekonomiści banków już teraz wydają prognozy. Stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 5,75 procent, jednak czy RPP zdecyduje się na zmianę kursu?

Ostatnie doniesienia z polskiego rynku finansowego skupiają uwagę na decyzji RPP dotyczącej stóp procentowych. Dwa dni intensywnych obrad mają doprowadzić do ogłoszenia decyzji, a eksperci już wydają swoje opinie. Czy utrzymanie obecnych stóp procentowych będzie korzystne dla złotego? O tym piszemy poniżej.

Prognozy ekonomistów i rynek

Według prognoz ekonomistów banków, RPP nie dokona zmiany w poziomie stóp procentowych. Stopa referencyjna utrzyma się na obecnym poziomie, wynoszącym 5,75 procent. Analitycy zauważają, że inwestorzy nie oczekują radykalnych zmian w polityce pieniężnej Polski w najbliższych miesiącach.

“Inwestorzy raczej nie czekają na wynik posiedzenia RPP, bo jest jasne, że w polskiej polityce pieniężnej nic się nie wydarzy przez kilka miesięcy” – wskazano w komentarzu ekonomistów Banku Pekao.

Czytaj również: Kontrowersje wokół „Lex Tusk”. Błędy, milczenie Kaczyńskiego i wątpliwości w polskiej polityce

Możliwe skutki dla złotego

Utrzymanie obecnych stóp procentowych może pozytywnie wpłynąć na wartość złotego – taką opinię wyrażają eksperci Santander Bank Polska. W raporcie z wtorku podkreślają, że utrzymanie stabilności stóp procentowych może wspomóc polską walutę. Jednakże, czy taka decyzja wpłynie rzeczywiście korzystnie na złotego, pozostaje otwarte pytanie.

“Sądzimy, że złoty ma szansę utrzymać się na mocnych poziomach, a wsparciem mogą okazać się m.in. jastrzębie wypowiedzi prezesa NBP na konferencji po grudniowym posiedzeniu RPP” – czytamy w komentarzu ekonomistów Santandera.

Oczekiwania posiadaczy złotych kredytów hipotecznych

Decyzja RPP ma również znaczenie dla posiadaczy złotych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. WIBOR 3M i WIBOR 6M, które wpływają na oprocentowanie kredytów, są zależne od ewentualnych zmian stóp procentowych. Oczekiwania co do przyszłych decyzji wpływają na te wskaźniki, co ma bezpośrednie konsekwencje dla kredytobiorców.

Podsumowanie obecnej sytuacji

Ostatnie decyzje RPP, które przyniosły obniżki stóp procentowych we wrześniu i październiku, spowodowały obecny poziom referencyjny na poziomie 5,75 procent. Czy jednak RPP ponownie podejmie kroki mające na celu stymulację gospodarki? Odpowiedź poznamy po ogłoszeniu decyzji w środę.

Analiza kontekstu gospodarczego

Przedstawiając analizę, eksperci podkreślają niewielkie zmiany w otoczeniu regulacyjno-fiskalnym od ostatniego posiedzenia RPP. Niepewność związana z polityką fiskalną i regulacyjną pozostaje, ale brak istotnych zmian w tym obszarze.

Również dane gospodarcze wskazują na umiarkowany wzrost PKB, szczególnie w konsumpcji gospodarstw domowych. Analiza rynku pracy nie ujawnia istotnych zmian, co zdaniem ekonomistów może być argumentem za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian.

Oczekuje się, że RPP utrzyma obecne stopy procentowe, co zgodnie z analizami ekspertów wpłynie pozytywnie na złotego. Jednakże, decyzje w sprawie polityki pieniężnej zawsze noszą pewien stopień niepewności, a skutki dla poszczególnych sektorów gospodarki mogą być różnorodne. Po ogłoszeniu decyzji, rynki będą uważnie śledzić komunikaty RPP dotyczące prognoz na przyszłość oraz ewentualnych zmian w strategii polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu