program czyste powietrze progi dochodowe

Program „Czyste Powietrze” ma na celu wspieranie wymiany starych pieców i termomodernizacji domów jednorodzinnych, co przyczynia się do walki ze smogiem. Od 22 kwietnia 2024 r. wprowadzono kilka kluczowych zmian, które mają na celu poprawę efektywności programu oraz zapewnienie lepszej ochrony dla beneficjentów.

Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM)

Od 14 czerwca 2024 r. wnioskodawcy będą musieli wybierać pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet tylko z listy ZUM. Lista ta zawiera urządzenia o potwierdzonej jakości, które rzeczywiście przyczyniają się do efektywnego ogrzewania domów. Zmiana ta ma na celu eliminację nieuczciwych praktyk związanych ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń.

>> Czytaj również: Nowe Świadczenia dla Rodziców – Program „Aktywny Rodzic”. Jak wziąć udział? Jakie korzyści daje program?

Jedna szansa na najwyższe dofinansowanie

Od 22 kwietnia 2024 r., beneficjent, który uzyskał najwyższy poziom dofinansowania na dany budynek, będzie mógł ubiegać się o kolejne dofinansowania tylko na podstawowy poziom. Przejściowy okres obowiązuje do 13 czerwca 2024 r.

Doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa

Program doprecyzowuje zasady dotyczące prefinansowania oraz pełnomocnictwa, co ma na celu uproszczenie procesu aplikacyjnego i zapewnienie większej przejrzystości.

>> zobacz także: Program „Mój Prąd 2024” – jak skorzystać? Jak złożyć wniosek w programie Mój Prąd?

Wzmocnienie budżetu środkami europejskimi

Program „Czyste Powietrze” zyskał dodatkowe finansowanie w wysokości 6,4 miliarda złotych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS), co w połączeniu z funduszami z Krajowego Planu Odbudowy zapewnia ciągłość i stabil...

facebook linkedin link search star star-empty menu