W lipcu 2024 roku ogólny klimat koniunktury gospodarczej dla sektora transportu i gospodarki magazynowej w Polsce był oceniany bardziej pesymistycznie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej, zarówno niewyrównany sezonowo, jak i wyrównany sezonowo, wykazuje tendencję spadkową. >> Czytaj również: Kolejne zmiany w ZUS! Zobacz, co nas czeka w sierpniu! Przedsiębiorcy zgłaszają […]
Narodowy Bank Polski (NBP) stoi w obliczu możliwości zakończenia roku 2023 rekordową stratą, osiągającą nawet 20 miliardów złotych. W początkowych założeniach rządu Prawa i Sprawiedliwości zakładano, że bank centralny osiągnie zysk, co przyniesie 6 miliardów złotych do państwowej kasy. Jednak, jeśli prognozy o straty NBP się sprawdzą, żadne środki nie trafią z banku centralnego do budżetu, co stanowi wyzwanie dla przyszłego rządu Donalda Tuska.
Jak donoszą media, rządowy projekt noweli ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe trafił niedawno do Sejmu, zapowiadając zwiększenie dostępności do kredytów mieszkaniowych. Projekt przewiduje znaczny wzrost limitu budżetu na program “Bezpieczny kredyt 2 procent” na rok 2024, podnosząc go z obecnych 941 milionów złotych na ponad 1,8 miliarda złotych.
Jak donoszą dziś media, na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się informacje dotyczące założeń projektu nowelizacji ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Nowe przepisy mają na celu przedłużenie okresu wakacji kredytowych aż do roku 2024.
Jak donoszą dziś media, polityczna scena Polski stała się polem bitwy, gdyż rozliczenia ze stanem finansów państwa stoją w ogniu krytyki zarówno rządu, jak i opozycji. Ostatnie publikacje dotyczące wykonania budżetu państwa za wrzesień wskazują na znaczący wzrost deficytu budżetowego. Dziś przyjrzymy się temu, co kryje się za danymi finansowymi, próbując zrozumieć, czy obawy o katastrofalny stan finansów publicznych są uzasadnione.
Dzisiejszego popołudnia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) spotka się na swoim najnowszym posiedzeniu, aby omówić bieżącą sytuację gospodarczą i podjąć ważną decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. To posiedzenie przyciąga szczególną uwagę analityków i ekonomistów, którzy od dłuższego czasu spekulują, że RPP może być skłonna do obniżenia stóp procentowych po okresie utrzymywania ich na stosunkowo wysokim poziomie.