Potęgi europejskie 14 lutego

Jak informuje były premier Włodzimierza Cimoszewicza, Polska zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w Europie, a to głównie dzięki zacieśnieniu współpracy z Francją i Niemcami. Według niego, powstaje tzw. jądro europejskie, w którym Polska odgrywa istotną rolę. Wypowiedź ta miała miejsce podczas rozmowy z "Gazetą Wyborczą".

Cimoszewicz odnosił się również do spotkania Donalda Tuska z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, które miało miejsce w poniedziałek. Po tych rozmowach premier zapowiedział odbudowę współpracy Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jest to inicjatywa, która ma nadawać pozytywny ton różnym zmianom i przedsięwzięciom europejskim.

>> Czytaj także: Kandydatura Tobiasza Bocheńskiego wzbudza kontrowersje – najświeższe informacje 14.02.2024

Reakcja Jarosława Kaczyńskiego na te plany została skrytykowana przez Cimoszewicza, który stwierdził, że lider PiS nie ma zielonego pojęcia o stosunkach międzynarodowych. W jego ocenie, ostatnie osiem lat to okres zaniedbań w polityce zagranicznej, a teraz jest dobry moment, by ją odbudować.

Cimoszewicz podkreślił, że w obecnej sytuacji Polska pełniłaby istotną rolę jako państwo sąsiadujące z Ukrainą, co ma znaczenie dla szeroko pojętego bezpieczeństwa, włączając w to aspekty militarny, energetyczny, zdrowotny oraz handlowy.

>> Czytaj również: Obajtek przepisuje nieruchomości na syna! Były prezes Orlenu odzyskuje kontrolę nad majątkiem

Dodatkowo, był premier wskazał na potrzebę współpracy Polski, Francji i Niemiec, która byłaby sygnałem dla Rosji, że będzie miała trudniej. Dodał, że Putin posunie się tak daleko, jak mu się pozwoli, co nadal obowiązuje w kontekście współczesnych wydarzeń międzynarodowych.

...
facebook linkedin link search star star-empty menu