podatek od dochodu

Wraz z początkiem roku wszedł w życie nowy podatek, jednak niewiele osób jest o nim świadomych. O czym dokładnie mowa? Otóż, jest to tzw. podatek minimalny, który został wprowadzony ustawą z października 2021 r. jako część zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu". Planowano, że zacznie obowiązywać od początku 2022 r., jednak termin ten został przesunięty na początek 2024 r.

>> Czytaj >> Rząd wprowadza nowy podatek: Ustawa jeszcze w tym roku

Kto będzie objęty nowym podatkiem?

Podatek minimalny będzie dotyczył spółek oraz podatkowych grup kapitałowych, które mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski i w ramach swojej działalności operacyjnej generują straty lub wykazują niską dochodowość, nie przekraczającą 2 proc. przychodów. Istotne jest, że okres, który będzie brany pod uwagę przy obliczaniu podatku minimalnego, to 3 lata. Jeśli w którymkolwiek z tych lat rentowność przedsiębiorstwa przekroczyła 2 proc., podatek ten nie będzie obowiązywał.

>> Czytaj >> Rewolucja w rozliczeniach podatkowych dla małych przedsiębiorców – To musisz wiedzieć!

Jak będzie naliczany podatek?

Podatek będzie naliczany na dwa sposoby: podstawą opodatkowania będzie albo 4 proc. przychodów przedsiębiorstwa, albo 2 proc. przychodów z uwzględnieniem finansowania dłużnego i niematerialnego. Stawka podatku w obu przypadkach wynosi 10 proc. podstawy. Istotne jest także, że w przypadku tego podatku nie są brane pod uwagę zaliczki, co oznacza, że pierwsze rozliczenie nastąpi dopiero w 2025 r., mimo wejścia ustawy w życie od 2024 r.

Podsumowując, nowy podatek minimalny wprowadza istotne zmiany dla przedsiębiorstw w Polsce, zwłaszcza dla tych, które generują straty lub wykazują niską dochodowość. Warto śledzić dalszy rozwój tej kwestii oraz dostosować się do nowych przepisów podatkowych.

>> Czytaj >> Czytaj więcej

Wraz z początkiem roku wszedł w życie nowy podatek, jednak niewiele osób jest o nim świadomych. O czym dokładnie mowa? Otóż, jest to tzw. podatek minimalny, który został wprowadzony ustawą z października 2021 r. jako część zmian podatkowych w ramach „Polskiego Ładu”. Planowano, że zacznie obowiązywać od początku 2022 r., jednak termin ten został przesunięty na początek 2024 r.

Czytaj więcej 29 lutego 2024

Zebraliśmy dla Was niezbędne informacje dotyczące kluczowych kwestii z zakresu podatków, abyście mogli poczuć się pewniej w temacie, który dla wielu może wydawać się złożony i nieprzenikniony. Przyjrzymy się zagadnieniom takim jak podatek, ustawa podatkowa, podmioty opodatkowania, czy pojęcia podatnika, płatnika czy inkasenta.

Czytaj więcej 2 lutego 2024
facebook linkedin link search star star-empty menu