29 lutego 2024

Rząd wprowadza nowy podatek: Ustawa jeszcze w tym roku

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie systemu globalnego podatku minimalnego dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Projekt już znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i ma być przyjęty jeszcze w bieżącym roku.

Nowy system opodatkowania

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych, ma zostać zatwierdzony przez rząd w trzecim kwartale 2024 roku. Jest to odpowiedź na unijne przepisy dotyczące globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

>> Czytaj >> Przerażenie użytkowników COINBASE! Ujrzeli.. zerowe saldo

Implementacja przepisów unijnych

Projekt ma na celu wdrożenie unijnych przepisów mających zapewnić globalny minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw. Wprowadzenie takiego systemu ma przeciwdziałać erozji podstawy opodatkowania, co stanowi główny cel zasady GloBE.

Walka z erozją podstawy opodatkowania

Wdrożenie systemu globalnego podatku minimalnego ma pomóc w walce z erozją podstawy opodatkowania. Jest to istotne zarówno dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw, jak i dużych grup krajowych w Unii Europejskiej.

System globalnego podatku minimalnego

Nowy system ma na celu sprawdzenie, czy największe przedsiębiorstwa międzynarodowe spełniają minimalny efektywny poziom opodatkowania, ustalony na poziomie 15 proc. W przypadku niespełnienia tego wymogu, na takie grupy będzie nałożony odpowiedni podatek wyrównawczy.

>> Czytaj >> Wojna cenowa dyskontów w Polsce! Nowy czynnik na mapie inflacji

Trzy rodzaje podatku wyrównawczego

Projekt zakłada trzy rodzaje podatku wyrównawczego: globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Dzięki temu ma być skutecznie zabezpieczona podstawa opodatkowania, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu