decyzje RPP

Jak donoszą dziś media, rok 2023 przyniósł pierwsze obniżki stóp procentowych po ponad trzech latach. Skutkiem tego była lekka redukcja rat złotowych kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Pytanie, jakie perspektywy otwierają się przed kredytobiorcami w ciągu następnych 12 miesięcy?

Według Bartosza Turka, głównego analityka HREIT, jeśli sytuacja będzie rozwijać się zgodnie z prognozami kontraktów terminowych, to rata przeciętnego złotowego kredytu mieszkaniowego może na koniec 2024 roku spaść o około 10-15 procent w porównaniu z obecnym poziomem.

Od 5 października 2023 roku stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 procent, co oznacza łączne obniżenie o 100 punktów bazowych w ciągu roku. To rezultat dwóch decyzji Rady Polityki Pieniężnej z drugiej połowy 2023 roku. RPP w wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp procentowych od maja 2020 roku, a w październiku dokonała kolejnego cięcia o 25 punktów bazowych.

W listopadzie i grudniu Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Mimo tych działań, w listopadzie i grudniu Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co sprawiło, że mimo obniżek, wysokość rat kredytów pozostaje nadal znacznie wyższa niż w latach 2020-2021. Czy kredytobiorcy mogą spodziewać się kolejnych obniżek opłat w 2024 roku? Według prognoz, perspektywy są optymistyczne.

Bartosz Turek wyraża przekonanie, że rok 2024 przyniesie wyraźne cięcia stóp procentowych, co przełoży się na spadek rat większości złotowych kredytów mieszkaniowych. Szczególnie korzystne dla posiadaczy kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, ponieważ banki w 2024 roku powinny aktualizować harmonogramy spłat kredytów. Turek zakłada, że RPP powróci na drogę obniżek stóp procentowych, a pierwsze działania mogą mieć miejsce już podczas marcowego posiedzenia.

Analitycy PKO BP bardziej ostrożni, przewidują jedynie dwie obniżki

Jednakże, prognozy różnią się między analitykami. Niektórzy, jak analitycy PKO BP, są bardziej ostrożni, przewidując jedynie dwie obniżki stóp po 25 punktów bazowych każda. Z drugiej strony, rynek sugeruje, że podstawowa stopa procentowa na koniec 2024 roku może spaść do około 4,25 procent, co oznaczałoby łączne cięcia stóp aż o 150 punktów bazowych.

Jak donoszą media, w sprawozdaniach z posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pomijane są niektóre wypowiedzi członków Rady – podkreśliła Joanna Tyrowicz, członkini tego gremium, w mediach społecznościowych. Zaznaczyła, że od pewnego czasu prezes RPP arbitralnie decyduje, co trafia do protokołu z posiedzenia, co jest powodem do zaniepokojenia dla członków Rady.

Czytaj więcej 18 października 2023

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przeprosili publicznie za kontrowersyjne wypowiedzi prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które wywołały falę krytyki. W wyniku kontrowersyjnych słów Adama Glapińskiego, szefa Narodowego Banku Polskiego (NBP), członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) postanowili przeprosić za obelgi, inwektywy i oskarżenia skierowane podczas konferencji prasowej. Ludwik Kotecki i Joanna Tyrowicz, członkowie RPP, zdecydowali się publicznie przeprosić osoby, które poczuły się urażone.

Czytaj więcej 10 października 2023

Dzisiejszego popołudnia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) spotka się na swoim najnowszym posiedzeniu, aby omówić bieżącą sytuację gospodarczą i podjąć ważną decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. To posiedzenie przyciąga szczególną uwagę analityków i ekonomistów, którzy od dłuższego czasu spekulują, że RPP może być skłonna do obniżenia stóp procentowych po okresie utrzymywania ich na stosunkowo wysokim poziomie.

Czytaj więcej 6 września 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu