14 emerytura 2022 kiedy wypłata

Jak donoszą polskie media, wrześniowe emerytury będą zawierać tzw. "czternastkę". To dodatkowe świadczenie otrzyma ponad 8,7 miliona seniorów, a pierwsze wypłaty zostaną zainicjowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już w nadchodzący piątek. Dziennik "Fakt" zwraca uwagę, że rząd podjął decyzję o zwiększeniu kwoty "czternastki" na 10 dni przed planowaną wypłatą, co sprawia, że wiele osób w Polsce nie jest pewnych, ile dokładnie otrzyma we wrześniu od ZUS-u. "Czternastki" zostaną przekazane jednocześnie z standardowymi emeryturami. Wypłaty "czternastek" się rozpoczynają, a ZUS przygotowuje się do przekazywania połączonych świadczeń.

Zgodnie z obliczeniami dziennika, dla emerytur brutto wynoszących 1000 zł (910 zł netto), "czternastka" wyniesie 2273,50 zł. To oznacza, że łączny przelew z ZUS-u wyniesie 3183,50 zł. W przypadku emerytur brutto w wysokości 2000 zł (1820 zł "na rękę"), dodatkowe świadczenie wyniesie 2153,50 zł, a łączna kwota przelewu osiągnie 3973,50 zł. Osoby, które otrzymują standardową emeryturę brutto 5000 zł (4250 zł netto), otrzymają dodatkowe 434,50 zł, a ZUS przekaże im łącznie 4684,50 zł we wrześniu.

Nowe rządowe rozporządzenie precyzuje, że "czternastka" zostanie wypłacona we wrześniu. Łącznie blisko 9 milionom emerytów i rencistów zostaną przekazane dodatkowe środki. Czternaste emerytury, wynoszące 2650 zł brutto, trafią do osób pobierających świadczenia do 2900 zł brutto. Dla tych, których świadczenie wynosi powyżej 2900 zł brutto, zastosowana zostanie zasada obniżenia o złotówkę za złotówkę.

Minimalna wysokość "czternastki" wyniesie przynajmniej 50 zł, aby być uprawnionym do świadczenia. W komunikacie kancelarii premiera zaznaczono, że osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł brutto, będą spełniały kryterium uprawnienia. Świadczenie to będzie wypłacane automatycznie w tych samych terminach, co emerytury i renty, bez potrzeby składania dodatkowych wniosków. Kwoty "czternastek" nie podlegają potrąceniom ani egzekucjom.

Czternasta emerytura została wprowadzona po raz pierwszy w 2021 roku. W lipcu 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zapewnia stałe prawo do jej otrzymywania.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, podkreśla, że czternaste emerytury zostaną wypłacone automatycznie, a nie trzeba składać żadnych wniosków, aby je otrzymać. Rada Ministrów wydała roz...

Jak donoszą polskie media, wrześniowe emerytury będą zawierać tzw. “czternastkę”. To dodatkowe świadczenie otrzyma ponad 8,7 miliona seniorów, a pierwsze wypłaty zostaną zainicjowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już w nadchodzący piątek. Dziennik “Fakt” zwraca uwagę, że rząd podjął decyzję o zwiększeniu kwoty “czternastki” na 10 dni przed planowaną wypłatą, co sprawia, że wiele osób w Polsce nie jest pewnych, ile dokładnie otrzyma we wrześniu od ZUS-u. “Czternastki” zostaną przekazane jednocześnie z standardowymi emeryturami. Wypłaty “czternastek” się rozpoczynają, a ZUS przygotowuje się do przekazywania połączonych świadczeń.

Czytaj więcej 29 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu