5 września 2023

Polski rynek nieruchomości na fali: Rekordowy wzrost wniosków o kredyty mieszkaniowe! Jak Program 'Bezpieczny Kredyt 2%’ zmienia polski rynek nieruchomości?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: opracowanie własne

Media donoszą, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w Polsce wykazała znaczący wzrost w sierpniu 2023 roku. Według informacji opublikowanych przez BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, wskaźnik ten wzrósł aż o 299,9 procent w porównaniu do sierpnia 2022 roku.

Wartość tego indeksu odzwierciedla ogromne zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w sierpniu 2023 roku. Banki i instytucje finansowe przesłały do BIK znacznie więcej zapytań o udzielenie kredytów mieszkaniowych w porównaniu do roku poprzedniego. Wartość tych zapytań była aż o 299,9 procent wyższa, co stanowi ogromny skok.

W sierpniu 2023 roku o kredyt mieszkaniowy ubiegało się aż 38,87 tysiąca potencjalnych kredytobiorców

Według danych BIK, w sierpniu 2023 roku o kredyt mieszkaniowy ubiegało się aż 38,87 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. To imponujący wzrost o 213,8 procent w porównaniu do roku wcześniejszego. Jednakże w porównaniu z lipcem 2023 roku, liczba osób składających wnioski o kredyt mieszkaniowy spadła o 10,5 procent.

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego wyniosła 410,4 tysiąca złotych

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego, o który wnioskowano w sierpniu 2023 roku, wyniosła 410,4 tysiąca złotych. To zwiększenie o 21,9 procent w porównaniu do sierpnia 2022 roku. W porównaniu z lipcem 2023 roku, średnia wartość kredytu była na niemalże tym samym poziomie.

Ten niezwykły wynik BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe został przyjęty z dużym zaskoczeniem. Wynosi on niemalże 300 procent, co oznacza, że potencjalni kredytobiorcy złożyli wnioski kredytowe na trzykrotnie wyższą kwotę niż rok wcześniej.

Co mogło spowodować tak znaczący wzrost?

Pierwszym powodem jest z pewnością zwiększenie liczby osób, które zdecydowały się wnioskować o kredyt mieszkaniowy. Liczba ta wzrosła z około 12,4 tysiąca w sierpniu ubiegłego roku do prawie 38,9 tysiąca w sierpniu 2023 roku. Ten wzrost jest częściowo wynikiem programu „Bezpieczny Kredyt 2 procent”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Około 60 procent osób składających wnioski o kredyt mieszkaniiowy w sierpniu 2023 roku to osoby w wieku do 45 lat, które wcześniej nie miały kredytu mieszkaniowego i zdecydowały się na wniosek o kredyt do 600 tysięcy złotych w jednym z banków uczestniczących w programie. Niemniej jednak, nie da się jednoznacznie zidentyfikować, ile zapytań wynikało bezpośrednio z tego programu, ponieważ banki nie oznaczają ich w bazie BIK.

Drugi powód to efekt statystyczny, wynikający z niskiej bazy porównawczej z sierpnia 2022 roku. W tamtym okresie zaledwie kilka osób wnioskowało o kredyt mieszkaniowy, co spowodowało bardzo niską wartość indeksu. Obecny wzrost jest więc częściowo efektem porównania z niską bazą danych sprzed roku.

Trzecim czynnikiem wpływającym na rekordowy wynik indeksu jest znaczący wzrost średniej kwoty kredytu mieszkaniowego, o którą wnioskowano. W sierpniu 2023 roku wyniosła ona o 20 procent więcej w porównaniu do sierpnia 2022 roku.

Nadal pozostaje kwestią kluczową, jak będą się kształtowały te dwie składowe indeksu: liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy i średnia kwota kredytu. W przypadku pierwszej składowej może być istotne zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt”. Jeśli chodzi o drugą, to wzrost cen nieruchomości może wpłynąć na dalszy wzrost średniej wartości kredytu. Będziemy nadal śledzić te wskaźniki, aby ocenić, jak będą się rozwijać w nadchodzących miesiącach.

Dynamiczny wzrost liczby wniosków o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023

Ten dynamiczny wzrost liczby wniosków o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 roku jest wynikiem skomplikowanej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów. Po pierwsze, program „Bezpieczny Kredyt 2 procent” przyciągnął wiele młodszych osób, które dotąd nie decydowały się na kredyt hipoteczny. To wyraźnie zwiększyło popyt na te produkty kredytowe.

Warto nadal monitorować sytuację na rynku nieruchomości i kredytów mieszkaniowych, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji. Wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe może być zarówno efektem programów rządowych, jak i zmiennych warunków rynkowych.

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu