9 lutego 2024

Polska w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej: Kaczyński zapowiada, dane mówią co innego

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Jak donoszą dziś media Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami w Płocku zaznaczył, że Polska cieszy się dużym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, osiągając drugie miejsce na świecie w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. Jednak analiza dostępnych danych nie potwierdza tej tezy prezesa PiS.

Według Kaczyńskiego, rozwój Polski jest widoczny nie tylko w kwestii gospodarczej, ale także technologicznej, szczególnie w kontekście energii atomowej i nowoczesnych gałęzi przemysłu. Jednakże, sprawdzając dostępne rankingi atrakcyjności inwestycyjnej, nie można potwierdzić tak wysokiej pozycji Polski na światowej scenie inwestycyjnej.

Analizując różne rankingi, takie jak Global Services Location Index 2023 (GSLI 2023), The Venture Capital & Private Equity Country Attractiveness Index, czy Global Best to Invest, Polska zajmuje różne pozycje, zwykle dalekie od drugiego miejsca na świecie. W istocie, w żadnym z tych rankingów Polska nie plasuje się na drugiej pozycji.

Na przykład, według GSLI 2023, Polska zajmuje 13. miejsce na świecie, podczas gdy w The Venture Capital & Private Equity Country Attractiveness Index jest na 27. miejscu. Co więcej, Polska nie pojawiła się w globalnej części rankingu Global Best to Invest 2023.

Podkreślić trzeba, że różne rankingi mają różne metodyki i uwzględniają różne kryteria, dlatego trudno jest dokonać bezpośrednich porównań. Jednak żaden z tych rankingów nie potwierdza tak wysokiej pozycji Polski, o której mówił Jarosław Kaczyński.

Warto również zauważyć, że nawet w europejskich badaniach, takich jak raport firmy doradczej EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2022”, Polska zajmuje stosunkowo wysoką, ale nie drugą pozycję. Jest to istotne, gdyż pokazuje, że Polska może być atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, ale nie znajduje się na drugim miejscu na świecie, jak sugeruje Jarosław Kaczyński.

Ekonomista Marek Zuber podkreśla, że rankingi są istotne dla budowania świadomości przedsiębiorców, ale jednocześnie zauważa, że miejsce danego kraju w takich zestawieniach to tylko początek analizy. Konieczne jest również dokładne przeanalizowanie różnych czynników, aby ocenić rzeczywistą atrakcyjność danego kraju dla inwestorów.

W związku z tym, choć Polska może być interesującym miejscem dla inwestorów, sugerowanie, że zajmuje drugie miejsce na świecie w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej, wymaga bardziej kompleksowej analizy i nie znajduje potwierdzenia w dostępnych danych.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu