29 lutego 2024

Nowe zasady składki zdrowotnej w Polsce. Co się zmieniło? – obietnice, a rzeczywistość

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Premier Donald Tusk obiecał obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Teraz okazuje się, że te zmiany nie będą wprowadzone z powodu braku środków w budżecie. Oto, co to oznacza dla biznesu.

Kontrowersje wokół składki zdrowotnej

Wprowadzenie nowych zasad naliczania składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu w 2022 roku spowodowało znaczny wzrost obciążeń dla firm. Rząd tłumaczył te zmiany koniecznością zapewnienia bardziej sprawiedliwego systemu opodatkowania, jednak wiele osób krytykuje nowe przepisy.

>> Czytaj więcej >> Rewolucja w rozliczeniach podatkowych dla małych przedsiębiorców – To musisz wiedzieć!

Zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej

Obecnie składka zdrowotna jest naliczana od dochodu bez możliwości odliczenia, co staje się sporym obciążeniem dla wielu przedsiębiorców. Niektórzy z nich muszą płacić znacznie wyższe kwoty niż wcześniej.

Obietnice a rzeczywistość

Obietnica powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej była jednym z kluczowych punktów programowych Koalicji Obywatelskiej przed wyborami. Jednak rząd wycofał się z tej obietnicy, tłumacząc to brakiem środków w budżecie.

>> Czytaj również: Podatki w Polsce w 2024 roku. Nowe progi, kwota wolna od podatku i ulgi podatkowe

Dylematy finansowe

Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów podkreślają, że powrót do poprzednich zasad naliczania składki byłby rewolucyjną zmianą, która mogłaby spowodować deficyt w finansowaniu ochrony zdrowia. Obecnie rząd proponuje jedynie uproszczenie zasad rozliczania składki zdrowotnej, jednak te zmiany nie wejdą w życie w najbliższym czasie.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu