21 lutego 2024

Podatki w Polsce w 2024 roku. Nowe progi, kwota wolna od podatku i ulgi podatkowe

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Obecnie w Polsce obowiązują dwie stawki podatkowe dla dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. System podatkowy opiera się na progach dochodowych, które determinują, ile procentowo podatku należy zapłacić od zarobków. Dla wielu osób istotne jest zrozumienie, jak działa ten system oraz ile wynosi kwota wolna od podatku.

W 2024 roku progi podatkowe i kwota wolna od podatku zostały zmienione w wyniku reformy podatkowej PiS, znanej jako Polski Ład. Pierwszy próg podatkowy obejmuje dochody roczne do 120 tysięcy złotych, a stawka podatku dla tego przedziału wynosi 12 procent. Drugi próg dotyczy dochodów przekraczających 120 tysięcy złotych, które podlegają opodatkowaniu stawką 32 procent.

>> Czytaj więcej: Powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Klucz do liberalizacji prawa aborcyjnego

Istotną kwestią związaną z progami podatkowymi jest kwota wolna od podatku. Jest to suma dochodów osiągniętych w ciągu roku, która nie podlega opodatkowaniu. W 2024 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych. Osoby, które zarobiły w ciągu roku taką kwotę albo mniej, są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego.

Aby obliczyć wysokość podatku według skali podatkowej, należy uwzględnić kwotę zmniejszającą podatek. W 2024 roku wynosi ona 3600 złotych i jest obliczana na podstawie kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych) pomnożonej przez 12 procent. Nadwyżka ponad 120 tysięcy złotych podlega opodatkowaniu stawką 32 procent.

Warto również zwrócić uwagę na tzw. daninę solidarnościową, która stanowi trzeci próg podatkowy. Polega ona na obowiązkowej daninie w wysokości 4 procent od dochodów przekraczających 1 milion złotych.

>> Czytaj także: Monika Pawłowska objęła mandat poselski. Marszałek Sejmu potwierdza formalne dopełnienie procedury

Oprócz progów podatkowych istnieją również ulgi podatkowe, które mogą zmniejszyć ostateczną kwotę podatku. Przykłady to ulga dla młodych, zerowy PIT dla seniora czy ulga na dziecko. Te środki mają na celu zmniejszenie obciążenia podatkowego dla określonych grup społecznych i rodzin.

Podsumowując, znajomość progów podatkowych i ulg podatkowych jest kluczowa dla efektywnego zarządzania finansami osobistymi i planowania podatkowego. Dlatego ważne jest, aby każdy podatnik zrozumiał zasady funkcjonowania systemu podatkowego i korzystał z dostępnych ulg w sposób odpowiedni do swojej sytuacji życiowej i zawodowej.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu