30 października 2023

Nowa era oszczędzania bez podatku Belki – Rewolucja na rynku emerytalnym

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: freepik.com

Jak donoszą media, na polskim rynku emerytalnym pojawiła się innowacyjna oferta, która może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki Polacy planują swoją przyszłość finansową. Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), oferowany w Polsce przez firmę Finax, przyciąga uwagę jako alternatywa dla tradycyjnych metod oszczędzania na emeryturę. Rozwiązanie to, będące rezultatem unijnej inicjatywy, cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoje korzyśxci, takie jak zwolnienie z podatku Belki. W niniejszym artykule dokładniej przyjrzymy się OIPE, analizując potencjalne zmiany na krajowym rynku emerytalnym i możliwości, jakie stwarza dla przyszłych emerytów.

W obliczu zmieniającej się rzeczywistości demograficznej i potrzeby dostosowania systemów emerytalnych do mobilności pracowników, w Polsce debiutuje Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE). Innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia oszczędzanie bez obciążającego podatkiem Belki, zyskało aprobatę Unii Europejskiej i jest już dostępne dzięki firmie Finax.

OIPE to odpowiedź na obecne wyzwania demograficzne w większości krajów Unii Europejskiej, a jego celem jest zapewnienie obywatelom dodatkowego źródła dochodu na jesień życia. Wprowadzony w Polsce poprzez ustawę z lipca 2023 roku, ten nowoczesny produkt emerytalny daje możliwość korzystania z jednolitych zasad w całej UE.

Juraj Hrbaty, prezes Finax, podkreśla, że OIPE oferuje prostotę i jednolite warunki emerytalne dla wszystkich mieszkańców UE, eliminując dotychczasową fragmentację systemów emerytalnych w poszczególnych krajach. W związku z tym mobilni pracownicy, często podróżujący po Europie w poszukiwaniu pracy, mogą korzystać z jednego, wspólnego produktu emerytalnego.

Ważnym aspektem OIPE jest jego dostępność dla szerokiego grona osób, niezależnie od zatrudnienia czy statusu społecznego. Bezrobotni, studenci czy osoby na urlopach macierzyńskich również mogą inwestować w ten produkt. Dodatkową korzyścią jest możliwość przenoszenia OIPE między krajami UE, co jest istotne dla samozatrudnionych, freelancerów oraz pracowników zatrudnionych międzynarodowo.

Wprowadzenie OIPE jest reakcją na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne i uniwersalne produkty emerytalne. Nowość opiera się na niskich kosztach, przejrzystości oraz zgodności z unijnymi przepisami, co zapewnia stabilność i długoterminową opłacalność.

Przemysław Barankiewicz, dyrektor polskiego oddziału Finax, rpodkreśla, że OIPE to szansa dla każdego, kto planuje samodzielnie i dobrowolnie oszczędzać na emeryturę. Produkt oferuje szeroką gamę możliwości inwestycyjnych, a zyski są zwolnione z podatku Belki. Dla przyszłych emerytów, jest to alternatywa do tradycyjnych systemów emerytalnych, które z biegiem czasu mogą stać się mniej efektywne.

W Polsce, gdzie około miliona osób oszczędza w indywidualnych produktach emerytalnych, OIPE ma szansę stać się popularnym wyborem, szczególnie dla posiadaczy IKE, którzy chcą poprawić efektywność swoich inwestycji. Finax oferuje OIPE z opłatą roczną wynoszącą 0,72%, co sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla szerokiego grona inwestorów.

OIPE to innowacyjna odpowiedź na współczesne wyzwania emerytalne, oferująca nie tylko bezpieczeństwo i elastyczność, ale również jednolite warunki dla wszystkich obywateli UE. Wraz z debiutem tego produktu, Polska krokiem w kierunku nowej ery oszczędzania na emeryturę.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu