30 stycznia 2024

Jest rozporządzenie. Data wyborów samorządowych ustalona!

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie ogłoszenia terminu wyborów samorządowych na rok 2024 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wybory te odbędą się 7 kwietnia. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, listy kandydatów na radnych będą przyjmowane do 4 marca, natomiast zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą przyjmowane do 14 marca.

Dokładnie w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie prezesa Rady Ministrów dotyczące zarządzenia wyborów samorządowych w 2024 roku. Zgodnie z tym dokumentem, wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędą się 7 kwietnia.

Czytaj także: Fundacja Rydzyka otrzyma wsparcie od PiS! 30.01.2024

Rozporządzenie nabędzie ważność po ogłoszeniu i jednocześnie rozpocznie formalnie kampanię wyborczą.

Kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do rozporządzenia, precyzyjnie określa terminy dla poszczególnych czynności związanych z wyborami. Przykładowo, 12 lutego to ostateczny dzień na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.

Inne istotne daty obejmują zgłaszanie list kandydatów na radnych do 4 marca, a zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą przyjmowane do 14 marca.

Dodatkowo, komisarze wyborczy mogą przyjmować zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych do 8 marca. Komisje te zostaną powołane do 18 marca. Cisza wyborcza zacznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i będzie obowiązywać do zakończenia głosowania.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu