kondycja sektora bankowego

RPP pod lupą ekonomistów

Dziś, na zakończenie dwudniowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. To ostatnie w tym roku posiedzenie RPP, a ekonomiści banków już teraz wydają prognozy. Stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 5,75 procent, jednak czy RPP zdecyduje się na zmianę kursu?

Ostatnie doniesienia z polskiego rynku finansowego skupiają uwagę na decyzji RPP dotyczącej stóp procentowych. Dwa dni intensywnych obrad mają doprowadzić do ogłoszenia decyzji, a eksperci już wydają swoje opinie. Czy utrzymanie obecnych stóp procentowych będzie korzystne dla złotego? O tym piszemy poniżej.

https://twitter.com/forexwaluty/status/1732354127529689206

Prognozy ekonomistów i rynek

Według prognoz ekonomistów banków, RPP nie dokona zmiany w poziomie stóp procentowych. Stopa referencyjna utrzyma się na obecnym poziomie, wynoszącym 5,75 procent. Analitycy zauważają, że inwestorzy nie oczekują radykalnych zmian w polityce pieniężnej Polski w najbliższych miesiącach.

"Inwestorzy raczej nie czekają na wynik posiedzenia RPP, bo jest jasne, że w polskiej polityce pieniężnej nic się nie wydarzy przez kilka miesięcy" - wskazano w komentarzu ekonomistów Banku Pekao.

Czytaj również: Kontrowersje wokół „Lex Tusk”. Błędy, milczenie Kaczyńskiego i wątpliwości w polskiej polityce

Możliwe skutki dla złotego

Utrzymanie obecnych stóp procentowych może pozytywnie wpłynąć na wartość złotego - taką opinię wyrażają eksperci Santander Bank Polska. W raporcie z wtorku podkreślają, że utrzymanie stabilności stóp procentowych może wspomóc polską walutę. Jednakże, czy taka decyzja wpłynie rzeczywiście korzystnie na...

Wpływ globalnych wydarzeń gospodarczych, w tym zmiany stóp procentowych, inflacji oraz ogólnego klimatu inwestycyjnego, stanowi istotny czynnik dla sektora bankowego. Wraz z oczekiwanym ogłoszeniem wyników finansowych PKO BP, inwestorzy będą starali się zrozumieć, w jaki sposób bank poradził sobie w warunkach niskich stóp procentowych oraz zmieniających się preferencji klientów. Kluczowym elementem analizy będzie również zdolność banku do zarządzania ewentualnymi ryzykami kredytowymi w obliczu niepewności gospodarczej.

Czytaj więcej 17 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu