kapitał

Podatki są nieodłącznym elementem życia społecznego, to daniny, które wprowadzane są przez państwo w celu finansowania swojej działalności. Choć wszyscy jesteśmy zobowiązani je płacić, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z najważniejszych pojęć związanych z nimi. Poniżej przedstawiamy podstawowe definicje i kategorie podatków, aby lepiej zrozumieć tę skomplikowaną materię.

Podatki towarzyszą ludzkości od czasów starożytnych, a ich istnienie związane jest z rozwojem państwa. Już w starożytnym Egipcie i Rzymie obywatele płacili pierwsze daniny. Z biegiem czasu zmieniały się wysokości, rodzaje i formy podatków, lecz pozostało niezmienne przekonanie, że z perspektywy państwa zawsze są one za niskie, a dla płacących zbyt wysokie.

System podatkowy ewoluował przez wieki, ulegając różnym zmianom prawno-finansowym. W Polsce jego korzenie sięgają przedwojennej ordynacji podatkowej z 1934 roku, która stanowiła inspirację dla kolejnych przepisów.

Podatki to obszerny temat, wymagający zrozumienia wielu podstawowych terminów. Warto zdobyć tę wiedzę, ponieważ opodatkowanie dotyka wszystkich, niezależnie od poziomu edukacji czy zrozumienia istoty podatków. Oczywiście, eksperci ekonomii i finansów mają pewną przewagę w tej dziedzinie.

Zobacz również: Podatki w Polsce. Rodzaje i typy podatków w Polsce

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych pojęć związanych z podatkami

  • Podatek: Danina pieniężna, przymusowa, bezzwrotna, nieodpłatna, pobierana przez Skarb Państwa lub inne związki publiczno-prawne (gmina, powiat, województwo) według określonych w ustawie podatkowej form, terminów i stawek.
  • Ustawa podatkowa. Czym jest ustawa podatkowa i co zawiera? Przepisy regulujące poszczególne podatki, określające podmioty, przedmioty opodatkowania, moment powstania obowiązku podatkowego...

Podatki są nieodłącznym elementem życia społecznego, to daniny, które wprowadzane są przez państwo w celu finansowania swojej działalności. Choć wszyscy jesteśmy zobowiązani je płacić, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z najważniejszych pojęć związanych z nimi. Poniżej przedstawiamy podstawowe definicje i kategorie podatków, aby lepiej zrozumieć tę skomplikowaną materię.

Czytaj więcej 30 stycznia 2024

Kiedy planujesz zaciągnąć kredyt, istnieje kilka kluczowych pojęć, które warto poznać już na etapie poszukiwania najlepszych ofert. Jednym z tych pojęć jest oprocentowanie nominalne. Czy jednak zrozumienie tego parametru wystarcza do rzetelnej oceny atrakcyjności kredytu? W tym artykule przyjrzymy się oprocentowaniu nominalnemu oraz Rzeczywistej Rocznego Stopy Oprocentowania (RRSO), odkrywając, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze oferty kredytowej.

Czytaj więcej 25 stycznia 2024

Jak donoszą media Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił swoje orzeczenie w sprawie frankowiczów, w odpowiedzi na pytania skierowane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Decyzja ta dotyczyła kluczowych kwestii rozliczeń pomiędzy frankowiczami a bankami, a jej wpływ na sytuację konsumentów może być istotny.

Czytaj więcej 7 grudnia 2023

23 listopada 2023 roku stanowi kluczowy punkt odniesienia dla inwestorów obserwujących spółkę Santander na parkiecie giełdowym. Śledzenie zmian w kursie akcji Santander w ostatnich sześciu miesiącach pozwala na zrozumienie dynamiki, jaką przeżywa ta instytucja finansowa na tle rynku. Ruchy cenowe, wolumen obrotu i inne kluczowe wskaźniki dostarczają cennych informacji dotyczących kondycji spółki oraz zmiennego krajobrazu finansowego, w jakim działa.

Czytaj więcej 23 listopada 2023

W naszym codziennym śledzeniu ofert finansowych staramy się przedstawić Wam najbardziej atrakcyjne możliwości. Dzisiaj skupimy się na analizie Konta Oszczędnościowego, a konkretnie, na promocyjnej ofercie Raiffeisen Digital Bank dla nowych klientów otwierających Konto Oszczędnościowe Start. Przedstawiamy szczegóły tej oferty, która obejmuje okres od 30 września do 30 grudnia 2023 roku. Sprawdź rownież Ranking Kont Oszczędnościowych Listopad 2023

Czytaj więcej 15 listopada 2023

W dniu 26 października, wszyscy zainteresowani rynkiem finansowym, a zwłaszcza akcjami PKO BP, z utęsknieniem wypatrują kolejnych wydarzeń. Dzisiejszy dzień obiecuje być istotny dla inwestorów śledzących kurs tej renomowanej spółki. Warto wnikliwie przyjrzeć się, jakie czynniki mogą wpłynąć na kurs akcji PKO BP i jakie decyzje inwestycyjne mogą być podejmowane w świetle dzisiejszych wydarzeń na rynku. Oto analiza kluczowych zagadnień, które mogą kształtować dzisiejszy dzień inwestycyjny, z naciskiem na PKO BP.

Czytaj więcej 26 października 2023

Dzisiaj, w piątek, 13 października, zapraszamy do śledzenia wydarzeń na rynku akcji, a szczególnie do przyjrzenia się kursowi akcji jednej z kluczowych instytucji sektora bankowego – Alior Bank. Czy dziś nasi inwestorzy mogą spodziewać się zmiany wartości akcji tej renomowanej spółki? Przygotowaliśmy dla Ciebie najnowsze notowania, aktualny wykres oraz analizę, abyś był na bieżąco z sytuacją na rynku. Czas poznać, jak kształtuje się dzisiaj kurs akcji Alior Bank!

Czytaj więcej 13 października 2023

Dnia 2 października, inwestorzy śledzący notowania mBanku mają okazję zgłębić aktualną sytuację na rynku finansowym. Cena akcji mBanku, wykresy oraz poziom zmienności stanowią istotne elementy, które wpływają na decyzje inwestycyjne. W tym kontekście, warto przyjrzeć się bliżej, jak kształtuje się obecnie sytuacja na giełdzie w przypadku tego polskiego banku.

Czytaj więcej 2 października 2023

PKO Bank Polski, będący jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku finansowym, od dawna przyciąga uwagę inwestorów i entuzjastów giełdy. Jego akcje są regularnie notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, co czyni je dostępnymi dla szerokiego grona inwestorów. Dla osób zainteresowanych inwestycjami, pytanie brzmi: jakie były ceny akcji PKO BP we środę, 27 września?

Czytaj więcej 27 września 2023

W artykule zostanie szczegółowo omówiony rachunek maklerski oferowany przez Bossa.pl, czyli Dom Maklerski BOŚ – w tekście znajdziesz m.in. informacje o ofercie, pakietach usług, opłatach i prowizjach czy o narzędziach giełdowych występujących przy inwestowaniu z DM BOŚ. Zapraszamy do lektury! Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo. Oferta BOSSA.PL Jaki pakiet usług w Bossa.pl […]

Czytaj więcej 6 lipca 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu