18 lutego 2025

Surowce rolne, gdzie kupić, jak inwestować?

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Rynek surowców jest jednym z częściej wybieranych wśród inwestorów, szczególnie jeśli chodzi o rynek metali szlachetnych, jak złoto, srebro czy obecnie także platyna, pallad, rody czy miedź jako metal półszlachetny. Dużym zainteresowaniem cieszą się także surowce energetyczne jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel. Nie o tym jednak w dzisiejszym materiale! Dziś przyglądniemy się surowcom rolnym, na których zarabiać można nie będąc wcale rolnikiem. Jak zarabiać na surowcach rolnych, jak w nie inwestować, jak spekulować na spadki cen takich instrumentów? O tym dziś. 

Czym są surowce rolne? Przykłady surowców rolnych?

Jeśli chodzi o surowce rolne, do najbardziej popularnych wśród inwestorów należą pszenica, kukurydza, soja, kakao, kawa, czy bawełna, a nawet jajka i bydło. Surowce rolne potocznie nazywamy soft commodities, a do ich grona zaliczymy takie które są uprawiane, a nie wydobywane naturalnie. Ciekawostkę może być tutaj fakt, że pierwsze kontrakty terminowe dotyczyły właśnie transakcji pszenicą i kukurydzą. Obecnie rynek ten skupia się przede wszystkim na spekulacji dotyczących cen danych produktów, ale o tym poniżej. 

Jak inwestować w surowce rolne? Sposoby inwestowania

W surowce możemy inwestować poprzez:

  • kontrakty terminowe (futures)
  • kontrakty różnicowe (CFD)
  • ETC na towary rolne
  • surowcowe fundusze inwestycyjne
  • akcje spółek działających na rynku surowców
  • certyfikaty faktor i Turbo oraz Trackery (bez dźwigni)

Skupimy się dziś na najbardziej popularnych w ofercie brokerów i przystępnych cenowo opcjach czyli kontraktach CFD. 

CFD na surowce rolne charakteryzują się dźwignią finansową, która zgodnie z  regulacjami europejskiego regulatora wynosi maksymalnie 10:1. Jak już pewnie wiesz kontrakty CFD są instrumentami pochodnymi, które odzwierciedlają cenę instrumentu bazowego, w tym przypadku będzie to kontrakt terminowy na dany surowiec. 

Oferty brokerów różnią się mocno między sobą, ale większość z nich posiada w ofercie podstawowe instrumenty CFD takie jak:

  • CFD na kukurydzę
  • CFD na bawełnę
  • CFD na pszenice
  • CFD na cukier
  • CFD na kawę oraz 
  • CFD na kakao

U niektórych brokerów możesz także znaleźć kontrakty CFD na owies, CFD na sok pomarańczowy, CFD na ryż, czy CFD na trzodę chlewną i bydło. 

Ryzyko handlu kontraktami CFD na surowce rolne

Jeśli chodzi o ryzyko związane z handlem kontraktami CFD jest ono stosunkowo wysokie, z uwagi na dźwignie finansową, która działa na zasadzie lewara. Dzięki dźwigni możesz handlować na tym rynku (maksymalnie) 10 razy większym kapitałem niż posiadasz realnie, a więc Twój zysk z udanej transakcji będzie 10 razy wyższy, ale tak samo strata w przypadku nieudanej transakcji będzie większa. 

Innymi kwestiami związanymi z ryzykiem, a dokładniej czynnikami wpływającymi na cenę surowców są przede wszystkim podatność na sezonowość, warunki atmosferyczne, jakość zbiorów, a także sytuacja gospodarcza i polityczna danego kraju, który ma znaczny udział w produkcji surowca. 

Przed dokonaniem transakcji warto więc dokładnie przeanalizować rynek, sprawdzić potencjalne możliwości i zagrożenia, a także dokładnie poznać specyfikę instrumentu i warunki handlowe u swojego brokera.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu