4 stycznia 2024

Kontrowersyjna decyzja Komisji Finansów Publicznych. Odrzucono prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 rok

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Kontrowersje w Komisji

W środę Komisja Finansów Publicznych podjęła decyzję o nieprocedowaniu prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Wniosek o wykreślenie tego projektu z porządku obrad złożył poseł Tomasz Trela, który uznał go za „karykaturę” wcześniejszej ustawy okołobudżetowej. Wniosek został poparty przez 23 członków komisji.

Weta prezydenckie i nowy projekt

Prezydent Andrzej Duda zawetował pierwotną ustawę okołobudżetową, skupiającą się m.in. na podwyżkach dla nauczycieli i alokacji 3 mld zł na media publiczne. Po świętach Bożego Narodzenia prezydent przedstawił swój własny projekt, koncentrując się na podwyżkach dla nauczycieli i innych planowanych wydatkach.

Dyskusje w komisji

Tomasz Trela uznał projekt prezydencki za karykaturę, argumentując, że komisja powinna skupić się wyłącznie na projekcie rządowym. Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP broniła projektu, podkreślając, że został on złożony w kontekście nielegalnych działań w mediach publicznych.

Zaskakująca decyzja

Decyzja o wykreśleniu projektu prezydenckiego z porządku obrad została określona jako zaskakująca przez Małgorzatę Paprocką. Ostatecznie komisja skoncentrowała się na projekcie rządowym, przyjmując go z pewnymi poprawkami.

Nowe kierunki projektu rządowego

Po odrzuceniu projektu prezydenckiego, prace komisji skierowano na projekt rządowy. Ostateczny kształt projektu obejmuje regulacje dotyczące podwyżek dla nauczycieli, subwencji rozwojowej dla samorządów oraz przekazania papierów wartościowych różnym podmiotom.

Decyzja komisji stanowi istotny krok w procesie kształtowania budżetu na rok 2024, wprowadzając nowe kierunki i priorytety związane z projektami legislacyjnymi.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu