Kontrowersje w Komisji
W środę Komisja Finansów Publicznych podjęła decyzję o nieprocedowaniu prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Wniosek o wykreślenie tego projektu z porządku obrad złożył poseł Tomasz Trela, który uznał go za “karykaturę” wcześniejszej ustawy okołobudżetowej. Wniosek został poparty przez 23 członków komisji.
Weta prezydenckie i nowy projekt
Prezydent Andrzej Duda zawetował pierwotną ustawę okołobudżetową, skupiającą się m.in. na podwyżkach dla nauczycieli i alokacji 3 mld zł na media publiczne. Po świętach Bożego Narodzenia prezydent przedstawił swój własny projekt, koncentrując się na podwyżkach dla nauczycieli i innych planowanych wydatkach.
Dyskusje w komisji
Tomasz Trela uznał projekt prezydencki za karykaturę, argumentując, że komisja powinna skupić się wyłącznie na projekcie rządowym. Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP broniła projektu, podkreślając, że został on złożony w kontekście nielegalnych działań w mediach publicznych.
Zaskakująca decyzja
Decyzja o wykreśleniu projektu prezydenckiego z porządku obrad została określona jako zaskakująca przez Małgorzatę Paprocką. Ostatecznie komisja skoncentrowała się na projekcie rządowym, przyjmując go z pewnymi poprawkami.
Nowe kierunki projektu rządowego
Po odrzuceniu projektu prezydenckiego, prace komisji skierowano na projekt rządowy. Ostateczny kształt projektu obejmuje regulacje dotyczące podwyżek dla nauczycieli, subwencji rozwojowej dla samorządów oraz przekazania papierów wartościowych różnym podmiotom.
Decyzja komisji stanowi istotny krok w procesie kształtowania budżetu na rok 2024, wprowadzając nowe kierunki i priorytety związane z projektami legislacyjnymi.