Historia mBanku rozpoczyna się w 1986 roku, kiedy to został formalnie powołany do życia jako Bank Rozwoju Eksportu Spółka Akcyjna na mocy decyzji Rady Ministrów PRL. Minister Handlu Zagranicznego pełnił rolę założyciela i jednocześnie największego udziałowca. Jako trzeci bank działający jako spółka akcyjna w PRL, mBank rozpoczął swoją operacyjną działalność w 1987 roku, zdobywając prestiżową licencję na podstawie nowelizowanej ustawy o Prawie Bankowym.
W 1989 roku mBank dołączył do międzynarodowego systemu rozliczeniowego SWIFT, a Bank Światowy i Międzynarodowa Korporacja Finansowa otworzyły dla niego linię kredytową. W 1990 roku rozpoczął się proces prywatyzacji, stanowiący pierwszy tego typu przypadek w Polsce. Oferta publiczna na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie miała miejsce w 1990 roku, jednak debiut na warszawskim parkiecie odbył się w 1992 roku pod symbolem BRE.
W 1991 roku powstały pierwsze spółki w ramach grupy kapitałowej, m.in., Biuro Maklerskie BRE Brokers oraz BRE Services. mBank był jednym z założycieli Związku Banków Polskich w tym samym roku. W 1994 roku nawiązano strategiczne partnerstwo z Commerzbank AG, co zaowocowało stopniowym zwiększeniem udziałów w akcjonariacie mBanku.
W 1997 roku mBank połączył siły z Polskim Bankiem Rozwoju, a w wyniku fuzji nowym prezesem zarządu został Wojciech Kostrzewa. W 1999 roku bank zmienił nazwę z Bank Rozwoju Eksportu SA na BRE Bank SA. W kolejnym roku pojawiła się marka handlowa mBank, reprezentująca wyłącznie internetowy bank detaliczny w Polsce.
Dowiedz się więcej o mBank – mBank. Opis instytucji, najważniejsze informacje o mBanku. Dokąd sięga historia wielkiej spółki? (kontakt, historia, godziny przelewów, opłaty, kredyty, oferta)
W 2001 roku powstała druga marka handlowa, Multibank, skierowana do klientów indywidualnych i biznesowych, reprezentujących sektor małych firm. W 2003 roku mBank przejął Bank Częstochowa S.A., obsługując jego klientów indywidualnych, podczas gdy klienci instytucjonalni przeszli do BRE Banku.
Sławomir Lachowski objął stanowisko prezesa zarządu w 2006 roku, ale po dwóch latach został zastąpiony przez Mariusza Grendowicza. W tym okresie mBank rozszerzał swoją działalność na rynek czeski i słowacki, a także wprowadził pierwszą usługę wirtualnego operatora telefonii komórkowej w Polsce, znaną jako mBank mobile.
W 2010 roku na stanowisko prezesa zarządu mBanku wszedł Cezary Stypułkowski, który kieruje bankiem do dnia dzisiejszego. W 2013 roku doszło do rebrandingu, podczas którego połączono trzy marki handlowe (Multibank, BRE Bank, mBank) w jedną – mBank. Logo i identyfikacja wizualna uległy zmianie, a w Czechach i na Słowacji dokonano korekty rok później.
W latach 2014-2019 mBank współpracował z Orange Polska, tworząc bank detaliczny Orange Finanse. W 2020 roku mBank przeprowadził ostatnie odświeżenie logo i zmienił siedzibę na Wieżę mBank, będącą częścią kompleksu biurowego Mennica Legacy Tower w Warszawie przy ul. Prostej 18. W 2021 roku bank zaprezentował strategię na lata 2021-2025, koncentrując się na ESG jako filarze swojej strategii.