technologie ekologiczne

Od 1 lipca 2024 roku polskie gospodarstwa domowe mają szansę skorzystać z nowego programu bonu energetycznego, który został wprowadzony w celu ulżenia osobom o niższych dochodach w opłacaniu rachunków za prąd i gaz. Inicjatywa ta obejmuje około 3,5 miliona gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny jest dostosowany do dwóch progów dochodowych: gospodarstwa jednoosobowe mogą ubiegać się o wsparcie do 2500 zł, natomiast na każdą osobę w gospodarstwach wieloosobowych przypada dopłata do 1700 zł.

Zgodnie z zapisami ustawy, wnioski o bon energetyczny będą przyjmowane od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku. Gospodarstwa domowe będą mogły składać wnioski w urzędach miast, u wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Organ gminy, który będzie odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosków, będzie miał na to 60 dni. Pieniądze z bonu energetycznego mają zostać wypłacone jeszcze w tym samym roku lub na początku 2025 roku, co stanowi istotne wsparcie finansowe dla rodzin w trudniejszej sytuacji ekonomicznej.

>> Czytaj więcej: Program “Mój Prąd 2024” – jak skorzystać? Jak złożyć wniosek w programie Mój Prąd?

Nowa ustawa o bonie energetycznym, zatwierdzona przez Sejm 23 maja 2024 roku, nie tylko wprowadza program wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych, ale również zmienia regulacje dotyczące cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Dotychczasowi odbiorcy taryfowani korzystali z zamrożonej ceny energii na poziomie 200,17 zł za MWh.

Z dniem 1 lipca 2024 roku ta stawka zostanie zastąpiona maksymalną ceną odpowiadającą taryfie PGNiG OD, wynoszącą 239 zł za MWh. Zmiana ta ma na celu oc...

facebook linkedin link search star star-empty menu