podatek od wynagrodzenia

Projekt trafił do Sejmu. Podwójna kwota wolna od podatku

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma na celu podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł. To oznacza, że osoby zarabiające około 6 tys. złotych brutto miesięcznie nie zapłaciłyby podatku.

>> Czytaj >> Rozliczenie podatku 2024. Wykorzystaj ulgi zapłać niższy podatek PIT

Cel zmiany >> Mniejsze obciążenia podatkowe dla większości

Celem projektu jest zmniejszenie klina podatkowego, co skutkować będzie podwyższeniem płac netto dla większości obywateli. Nowe przepisy mają również na celu ustanowienie bardziej równego obciążenia podatkowego poprzez zrównanie kwoty wolnej dla wszystkich.

Korzyści dla podatników >> oszczędności i ulgi podatkowe

Zgodnie z projektem, kwota wolna od podatku wynosić będzie 60 tys. zł, a zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Osoby zarabiające do około 6 tys. zł brutto miesięcznie oraz emeryci z emeryturą do 5 tys. zł miesięcznie nie zapłacą podatku, gdyż pierwsze 60 tys. zł będzie zwolnione z opodatkowania.

>> Zobacz również >> Zmiany w formularzach PIT. Podatki 2024 – jak można rozliczyć PIT?

Korzystne zmiany dla pracowników i emerytów

Portal Prawo.pl wyjaśnia, że dla osób zatrudnionych na podstawie różnych umów oraz dla emerytów i rencistów, podwyższenie kwoty wolnej od podatku będzie korzystne. Oznacza to, że podatek będzie płatny dopiero przy dochodach przekraczających 60 tys. zł rocznie. Jednak dla przedsiębiorców konieczne będzie zadeklarowanie formy opodatkowania do 20 lutego 2024 roku.

>>...

Zebraliśmy dla Was niezbędne informacje dotyczące kluczowych kwestii z zakresu podatków, abyście mogli poczuć się pewniej w temacie, który dla wielu może wydawać się złożony i nieprzenikniony. Przyjrzymy się zagadnieniom takim jak podatek, ustawa podatkowa, podmioty opodatkowania, czy pojęcia podatnika, płatnika czy inkasenta.

Czytaj więcej 2 lutego 2024
facebook linkedin link search star star-empty menu