ochrona interesów

Premier Donald Tusk ogłosił, że przejścia graniczne z Ukrainą oraz kluczowe odcinki dróg i torów kolejowych zostaną wprowadzone na listę infrastruktury krytycznej. Decyzja ma zapewnić bezproblemowy przepływ pomocy wojskowej i humanitarnej na Ukrainę bez żadnych opóźnień.

Pełna przepustowość na granicy

Tusk podkreślił, że głównym celem jest zapewnienie pełnej przepustowości na granicy dla transportów wojskowych i pomocy humanitarnej przechodzących przez terytorium Polski. Dodał, że działania te mają zagwarantować, iż strona ukraińska oraz sojusznicy Polski będą miały pewność, że Polska podejmuje wszelkie konieczne kroki w celu zapewnienia bezpiecznego przekazywania wsparcia.

>> Czytaj także: Totalizator Sportowy zmienia prezesa: Stanisław Grabiec przejmuje stery

Nowy reżim na przejściach granicznych

Premier wyjaśnił, że wprowadzenie przejść granicznych na listę infrastruktury krytycznej oznacza również zmiany w organizacji pracy na tych przejściach oraz na drogach i torach dojazdowych prowadzących do granicy z Ukrainą. Zaznaczył, że będą podejmowane praktyczne kroki w celu zabezpieczenia tych obszarów.

Apel o rozdzielenie kwestii wsparcia dla Ukrainy i ochrony polskiego rynku

Tusk zaapelował o rozdzielenie debaty dotyczącej wsparcia dla Ukrainy i ochrony polskich rolników oraz rynku przed negatywnymi skutkami liberalizacji handlu z Ukrainą. Obiecał poszukiwanie rozwiązań ochronnych dla polskich rolników poprzez środki krajowe oraz negocjacje z Ukrainą i instytucjami europejskimi.

Spotkanie rządów Polski i Ukrainy

Premier poinformował, że 28 marca odbędzie się spotkanie rządów Polski i Ukrainy w Warszawie, na którym będą omawiane kluczowe kwestie dotyczące relacji między oboma krajami.

Takie działania Polski mają na celu zapewnienie wsparcia dla Ukrainy w trudnym czasie, jednocześnie dbając o interesy polskich rolników i rynku.

Plany amerykańskich ataków na irańskie obiekty w Iraku i Syrii zostały zatwierdzone przez Waszyngton – potwierdzili anonimowo amerykańscy urzędnicy, cytowani w czwartek przez CBS News. Ma to być odpowiedź na ataki dronów i rakiet wymierzone w siły USA w regionie.

Czytaj więcej 2 lutego 2024
facebook linkedin link search star star-empty menu