Narodowy Bank Ukrainy

10 sierpnia 2023 roku to dzień, który zapisze się w historii polsko-ukraińskich relacji jako moment owocnej współpracy i przyjaźni. Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił plany emisji wyjątkowych srebrnych monet kolekcjonerskich, które zostaną wyprodukowane we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, przypadającego na 24 sierpnia. Monety noszą wyjątkowy tytuł: "Przyjaźń i Braterstwo to Największe Bogactwo".

Projekt, będący owocem wyobraźni ukraińskiego artysty, Volodymyra Tarana, wyróżnia się swoją głęboką symboliką i wyjątkowym designem. Każda moneta, o nominale 10 złotych w Polsce i 10 hrywien na Ukrainie, stanowi nie tylko osobny element kolekcji, ale również składnik większej kompozycji. Układając się w kształt serca, monety tworzą znaczący przekaz o przyjaźni i współpracy między dwoma narodami.

Autentyczna wartość tej inicjatywy nie leży jedynie w materiale, z którego zostaną wykonane monety – srebrze próby Ag 999 – lecz także w zaangażowaniu obu Narodowych Banków. Masa każdej monety wyniesie 31,1 g, a planowany nakład to łącznie 10 000 sztuk. Tym samym NBP i NBU oddają hołd wspólnej historii i przywiązaniu, które łączy Polskę i Ukrainę.

Emisja tych wyjątkowych monet ma również wymiar symboliczny dzięki ustanowionej wspólnie daty emisji – 24 sierpnia. Ten dzień obchodzony jest w Ukrainie jako Dzień Niepodległości, co nadaje monety jeszcze większego znaczenia i wartości dla narodu ukraińskiego.

Narodowy Bank Polski z dumą ogłasza, że monety będą dostępne zarówno w kasach Oddziałów Okręgowych NBP, jak i w renomowanym sklepie internetowym dla kolekcjonerów, "Kolekcjoner". W celu umożliwienia dostępu do tych wyjątkowych monet mieszkańcom Ukrainy, monety będą dostępne w oficjalnych bankach dystrybucyjnych oraz poprzez sklep internetowy Narodowego Banku Ukrainy.

Ta niezwykła inicjatywa nie jest pierwszym wspólnym przedsięwzięciem NBP i NBU. W 2012 roku oba banki wyemitowały srebrne monety kolekcjonerskie z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010-2012. Obecna emisja jest kontynuacją tej owocnej współpracy, a także silnym symbolem przyjaźni i braterstwa między dwoma krajami.

Narodowy Bank Polski, podkreślając swoje zaangażowanie w rozwój i wspieranie relacji z Ukrainą, planuje przekazać dochód ze sprzedaży srebrnych monet kolekcjonerskich na...

10 sierpnia 2023 roku to dzień, który zapisze się w historii polsko-ukraińskich relacji jako moment owocnej współpracy i przyjaźni. Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił plany emisji wyjątkowych srebrnych monet kolekcjonerskich, które zostaną wyprodukowane we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, przypadającego na 24 sierpnia. Monety noszą wyjątkowy tytuł: „Przyjaźń i Braterstwo to Największe Bogactwo”.

Czytaj więcej 10 sierpnia 2023
facebook linkedin link search star star-empty menu