22 lutego 2024

Wzrost zainteresowania pożyczkami pozabankowymi w styczniu 2024. Analiza BIK

< 1 minuta czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki:

Firmy pożyczkowe zanotowały znaczący wzrost udzielonych pożyczek w styczniu 2024 roku

W styczniu 2024 roku firmy pożyczkowe udzieliły ponad 1,1 miliona nowych pożyczek pozabankowych, co stanowi wzrost o 233,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość udzielonych pożyczek sięgnęła blisko 1,6 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 101,4 procent. Dane te zostały przedstawione przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) na podstawie informacji od firm pożyczkowych współpracujących z BIK.

Struktura pożyczek pozabankowych w styczniu 2024 według BIK

Według danych BIK, pożyczki celowe stanowiły 58,9 procent w ujęciu liczbowym oraz 29 procent w ujęciu wartościowym w styczniowej sprzedaży pożyczek pozabankowych. Natomiast pożyczki gotówkowe reprezentowały odpowiednio 40 procent i 67,8 procent, a karty i limity pożyczkowe 1,1 procent i 3,2 procent.

Dynamika pożyczek gotówkowych i celowych

W styczniu 2024 roku dynamika pożyczek gotówkowych wzrosła o 49,5 procent w ujęciu liczbowym i o 60,4 procent w ujęciu wartościowym w porównaniu z poprzednim rokiem. Średnia wartość nowo udzielonej pożyczki gotówkowej wyniosła 2620 zł, co stanowiło wzrost o 5,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast średnia wartość nowo udzielonej pożyczki celowej wyniosła 761 zł, co było o 78,7 procent niższe niż w styczniu 2023 roku.

Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej, zauważył, że rynek pożyczek pozabankowych nadal rośnie dynamicznie. W jego opinii, znaczący wzrost liczby udzielonych pożyczek wynika głównie z pożyczek udzielanych na zakupy internetowe, które są spłacane w kilku miesięcznych ratach. Metody odroczonej płatności stanowiły prawie 60 procent wszystkich udzielonych pożyczek, przy czym udzielane są one na stosunkowo niskie kwoty, zazwyczaj na finansowanie zakupów internetowych.

Styczniowy wzrost udzielonych pożyczek pozabankowych wskazuje na ciągły rozwój sektora finansowego. Trend ten wynika głównie z popularności pożyczek celowych, szczególnie tych na zakupy internetowe. Firmy pożyczkowe coraz częściej oferują klientom różnorodne produkty finansowe, odpowiadając na zmieniające się potrzeby i preferencje konsumentów.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu