17 października 2023, aktualizacja: 7 listopada 2023

WIRON we wtorek, 17 października. Ile wynosi WIRON? Czym jest ten wskaźnik? Jak działa i do czego jest potrzebny? WIBOR vs WIBOR

2 minut czytania Dołącz do dyskusji

Źródło grafiki: freepik.com

Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Czy też jesteś już kredytobiorcą, który chce być na bieżąco z najnowszymi zmianami w światku finansów? W 2023 roku na horyzoncie pojawia się nowy gracz – WIRON. Czym jest ten indeks, jakie ma znaczenie dla kredytobiorców i w jaki sposób różni się od dobrze znanego WIBOR-u?

Czytaj także: WIBOR 3M we wtorek, 17 października. Ile wynosi stawka WIBOR 3M dziś?

Czym jest WIRON?

WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight, to średnia stopa procentowa ważona wolumenem. Obliczana jest na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez różne podmioty, takie jak instytucje finansowe i duże przedsiębiorstwa. Dane dotyczące wskaźnika WIRON są publikowane codziennie po godzinie 13 z jednodniowym opóźnieniem.

WIRON vs. WIBOR

WIRON ma ambicję zastąpić dobrze znany WIBOR, co wiąże się z sukcesywnym wprowadzaniem zmian do ofert banków. Zgodnie z wytycznymi Narodowej Grupy Roboczej, cały proces zamierza się zakończyć do końca 2024 roku, a na początku 2025 roku WIBOR ma zostać definitywnie wycofany.

WIRON a oferty banków

Banki mogą wprowadzać do swoich ofert kredyty bazujące na indeksie WIRON od grudnia 2022 roku. Stopniowe wycofywanie WIBOR-u i WIBID-u ma się zakończyć na początku 2025 roku. W 2023 roku stosowanie WIRON będzie miało charakter fakultatywny, co oznacza, że banki będą mogły równolegle oferować kredyty bazujące na obu wskaźnikach.

Zobacz również: Program „Bezpieczny Kredyt 2% – dane na wtorek, 17 października. Liczba osób, a liczba wniosków. Jakie banki biorą udział?

Różnice pomiędzy WIRON a WIBOR. Czym różni się WIRON od WIBOR?

Jedną z kluczowych różnic jest sposób, w jaki uwzględniane są prognozy. WIBOR bazuje na przewidywaniach na kilka miesięcy do przodu, podczas gdy WIRON opiera się na rzeczywistych transakcjach jednodniowych (overnight). WIRON uwzględnia szerszy wachlarz transakcji, nie skupiając się wyłącznie na transakcjach międzybankowych.

Zmienność WIRON na przykładzie danych

Sprawdźmy aktualne dane dotyczące WIRON z dnia 17 października 2023 roku

  • WIRON 1M: 5,1948% (zmiana: +0,0034)
  • WIRON 3M: 5,7950% (zmiana: -0,0283)
  • WIRON 6M: 5,9314% (zmiana: -0,0042)
  • WIRON CI: 111,5775% (zmiana: +0,0161)

Zmienność wskaźnika widoczna jest w wartościach na przestrzeni różnych okresów. Analiza tych danych pozwala zorientować się, jakie czynniki wpływają na zmiany w WIRON.

WIRON a Dotychczasowe umowy kredytowe

Jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny bazujący na WIBOR, nie musisz martwić się o nagłe zmiany. Zgodnie z postanowieniami umowy lub informacjami zawartymi w przyszłym Rozporządzeniu Ministra Finansów, proces zamiany stawki WIBOR na WIRON będzie przeprowadzany zgodnie z ustalonymi zasadami.

Wprowadzenie WIRON to znacząca zmiana na rynku finansowym, z której wszyscy kredytobiorcy powinni być świadomi. Pozwoli to na dostosowanie się do nowych realiów i zrozumienie, jakie czynniki wpływają na warunki kredytowe.

Redaktor portalu Bankujesz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

facebook linkedin link search star star-empty menu